Effects of crude oil prices on construction industry
Ham petrol fiyatlarının inşaat sektörüne etkileri
  1. Tez No: 916061
  2. Yazar: MERTCAN AYDİŞ
  3. Danışmanlar: DR. GEORGE G. NAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of London - University College London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada, küresel petrol fiyatlarının inşaat sektörüyle olan negatif bağlantısının önemini kanıtlamak amacıyla küresel ham petrol fiyatları ile inşaat sektörü arasındaki ilişki araştırılmıştır. İlk olarak, petrol fiyatlarının ABD'deki sanayi düzeyi endeksleri üzerindeki etkisi, son 20 yılda WTI Ham Petrol ile korelasyonlar kullanılarak hesaplanmıştır. Sonuçlara göre, finans sektörü kontrol grubu olarak seçilmiştir. Son 12 yıl boyunca dünya çapında inşaat sektöründen 6 hisse senedi ve finans sektöründen 6 hisse senedinin geçmiş verileri alınmış ve Basit Doğrusal Regresyon modellerinde bağımlı değişkenler olarak kullanılırken, Brent Ham Petrol fiyatı bağımsız değişken olarak kullanılmıştır. Petrol fiyatları ile inşaat sektörü arasında anlamlı bir negatif ilişki tespit edilmiştir. Bu çalışmada kullanılan bazı inşaat sektörü hisselerindeki hisse senedi fiyat oynaklığının neredeyse yarısının petrol fiyatındaki oynaklık ile açıklanabildiği tespit edilmiştir. Sonuçlar kontrol grubu ile karşılaştırılmış ve petrol fiyatları ile inşaat sektörü hisseleri arasındaki negatif ilişkinin anlamlılığı kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper explores the relationship between global crude oil prices and construction industry in order to prove the significance of the negative connection global oil prices has with construction industry. Initially, the effect of oil prices on industry level indexes within the USA were calculated using correlations with WTI Crude over the past 20 years. According to the results, financial sector was chosen as a control group. Historical data of six stocks in construction sector and 6 stocks in financial sector around the world during the past 12 years were obtained and used in Simple Linear Regression models as dependent variables while the price of Brent Crude was used as an independent variable. A significant negative relationship between oil prices and construction industry was discovered. Almost half of the stock price volatility in some of the construction stocks used in this study was discovered able to be explained via oil price volatility. The results were compared against the control group and the significance of the negative relationship between oil prices and construction stocks was proven.