Toplumda ruh sağlığı okuryazarlığına yönelik bilgi, inanç, kaynak düzeylerinin ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of the knowledge, beliefs, resource levels, and influencing factors related to mental health literacy in the community
  1. Tez No: 916066
  2. Yazar: GAMZE SİNİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ŞEYDA ÖZBIÇAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma toplumun ruh sağlığı okuryazarlığına yönelik bilgi, inanç, kaynak düzeylerinin ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı(korelasyonel) tipteki araştırma, Mayıs-Ağustos 2023 tarihleri arasında çalışmaya katılmaya gönüllü olan bireylerden basit rastgele örneklemle seçilen 565 gönüllü bireye uygulanmıştır. Araştırma verileri Google Forms üzerinden yapılan anket formu ile çevrim içi olarak toplanmıştır. Verilerin toplanmasında ''Sosyodemografik veri formu'' ve Ruh Sağlığı Okuryazarlığı(RSOY) ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 27.0 versiyon paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin dağılımı tanımlayıcı analiz parametreleri (ortalama, medyan, standart sapma, minimum, maksimum, frekans, yüzde) ile gösterilmiştir. Verilerin normal dağılıma uyup uymadığı Kolmogorov-Smirnov testi ile analiz edilmiştir. İki bağımsız grup arasındaki sürekli değişkenlerin karşılaştırılmasında verilerin normal dağılıma uyması durumunda Bağımsız Örneklem T Testi, verilerin normal dağılıma uymaması durumunda Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. İkiden fazla bağımsız grupların karşılaştırılmasında verilerin normal dağılıma uyması nedeniyle Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Birden fazla bağımsız grup arasında fark bulunması durumunda farklı grupların tespiti Bonferroni Posthoc testi ile yapılmıştır. Bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki etkisi Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizi %95 güven aralığında (p=0,05) incelemeye alınmıştır. Evrenin %80'ine ulaşılmıştır. Katılımcıların %11,7'sinin 18 – 25, %39,1'inin 26 – 35, %26,4'ünün 36 – 45, %22,8'inin 45 üstü yaş grubunda yer aldığı belirlenmiştir. Katılımcıların %39,3'ünün erkek, %60,7'sinin kadın olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların %42,8'inin bekar, %57,2'sinin evli olduğu saptanmıştır. Katılımcıların eğitim düzeyinin %6,9'unda okur – yazar / ilkokul, %8'inde ortaokul, %14,5'inde lise, %52,4'ünde üniversite ve %18,2'sinde üniversite üstü olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların %6,9'unun çok iyi, %39,1'inin iyi, %46,2'sinin orta ve %7,8'inin kötü gelir düzeyine sahip olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların Ruh Sağlığı Okuryazarlığı Ölçeği'nden aldıkları skorların ortalaması 16,91 ± 4,39 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the levels of information, beliefs, and resources related to mental health literacy in the community and the factors affecting them. The study, which is descriptive, cross-sectional, and correlational, was conducted between May and August 2023 with 565 voluntary participants selected through simple random sampling. Data were collected online via a questionnaire on Google Forms. The data collection tools used were the“Sociodemographic Data Form”and the Mental Health Literacy (MHL) Scale. The data obtained were analyzed using SPSS version 27.0. Descriptive analysis parameters (mean, median, standard deviation, minimum, maX̄imum, frequency, percentage) were used to present the data distribution. The normality of data distribution was tested using the Kolmogorov-Smirnov test. For comparing continuous variables between two independent groups, the Independent Samples T-Test was used if the data were normally distributed, and the Mann-Whitney U Test was used if they were not. For comparing more than two independent groups, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was used, and differences between groups were determined using the Bonferroni Posthoc test. The effect of independent variables on the dependent variable was evaluated using Multiple Linear Regression Analysis. The analysis was performed at a 95% confidence level (p=0.05). The study reached 80% of the population. It was determined that 11.7% of the participants were in the 18-25 age group, 39.1% were in the 26-35 age group, 26.4% were in the 36-45 age group, and 22.8% were over 45 years old. The participants included 39.3% males and 60.7% females. It was found that 42.8% of the participants were single and 57.2% were married. The educational levels of the participants were as follows: 6.9% had literacy/primary education, 8% had secondary education, 14.5% had high school education, 52.4% had undergraduate education, and 18.2% had postgraduate education. Income levels were reported as follows: 6.9% very good, 39.1% good, 46.2% average, and 7.8% poor. The average score of the participants on the Mental Health Literacy Scale was 16.91 ± 4.39.