Development of mathematical model of the low-voltage circuit breaker
Alçak gerilim devre kesicisinin matematiksel modelinin geliştirilmesi
- Tez No: 916077
- Danışmanlar: PROF. DR. IURİİ MURASHOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Elektrik enerjisinin artan önemi, anahtarlama cihazlarının daha fazla ilgi görmesini sağlamıştır. Anahtarlama cihazları bir arıza durumunda sistemi korumakla sorumlu olduğundan, devre kesiciler gibi anahtarlama cihazlarının geliştirilmesi kaçınılmaz surette önemli hale gelmiştir. Bu anlamda bu tezde, alçak gerilim devre kesicisinin -COMSOL Multiphysics programı kullanılarak- matematiksel simülasyonu yapılmıştır. Model oluşturmadaki ana aşamalar gösterilmiştir. Model, devre kesicinin gerçek tasarımı dikkate alınarak oluşturulmuştur. Ark oluklarının manyetik geçirgenlik etkisinin, elektrik ark geri çekilme hızı ve ark söndürme işlemi üzerindeki analizi gerçekleştirilmiştir. Lorentz kuvvetinin ark söndürme mekanizması üzerindeki etkisi gösterilmiştir. Devre kesici modeli, Maxwell denklemleri, ısı dengesi ve momentum denklemleri sistemine dayanan multifizik bir çalışmadır. Denklemler, açık (termal enerji) ve örtülü (plazma termodinamiği ve taşıma özellikleri) formlarda birbirleriyle ilişkilidir. Model, hareketli bir mesh kullanılarak devre kesicisinin kontak hareketinin analizini içerir. Çeşitli zaman aralıklarında matematiksel simülasyonların sonuçları sunulmuştur. Böylece simülasyon sonuçlarının analizi tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing importance of electrical energy has made switching devices gain a lot of attention. Since switching devices are responsible to protect the system in case of a fault, the development of switching devices such as circuit breakers has become inevitably significant. In this sense, this thesis is devoted to numerical simulation of a low-voltage circuit breaker operation by using COMSOL Multiphysics software. The main stages of model building are demonstrated. The model is built taking into account the real design of the circuit breaker. The analysis of the arc chutes' magnetic permeability influence on the velocity of the electric arc retraction and the arc extinguishing process is carried out. The effect of Lorentz force on the arc extinguishing mechanism is presented. The circuit breaker model is a multiphysics task based on the system of Maxwell's equations, heat balance, and momentum equations. The equations are related to each other in explicit (thermal energy) and implicit (the plasma thermodynamic and transport properties) forms. The model includes a description of the circuit breaker contact movement using a moving mesh. The results of numerical simulations at various points in time are presented. Analysis of the simulation results has been completed.