Keratokonus hastalarında korneal çapraz bağlamaya bağlı değişimin santral kornea kalınlığı ve kornea parametreleri ile ilişkisi
Correlation of corneal crosslinking-induced change with central corneal thickness and corneal parameters in keratoconus patients
- Tez No: 916076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DİKMETAŞ, PROF. DR. SİBEL KOCABEYOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Hacettepe Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Kornea Birimi'nde son 10 yıldır takipli keratokonus tanılı hastaların dosyalarından hastalara ait yaş, cinsiyet ve CXL öncesi ve sonrası 1., 4. ve 6. Ayda Sirius topografi cihazında kayıtlı keratometrik (kurvatür) değerleri (korneanın ön ve arka yüzeyinde 3,5 ve 7 mm'lik halkalarda K1, K2, K Avg ve Cyl, SimK1 ve SimK2, ön ve arka apeks K değeri), pakimetrik değerler (SKK, EİY ve AK), kurvatür asimetrisi değerleri (SIf, SIb), elevasyon bazlı değerler (KVf, KVb, rF, rS, Q, RMS, RMS/A), aberasyon bazlı değerler (BCV, BCVf, BCVb) kaydedilerek bu parametrelerde çapraz bağlama tedavisine bağlı bir değişiklik olup olmadığının ve ön ve arka yüzeyde değişikliklerin nasıl bir farklılık gösterdiğinin değerlendirilmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
From the files of patients diagnosed with keratoconus who have been followed up in the Hacettepe University Department of Ophthalmology Cornea Unit for the last 10 years, the age and gender were recorded. From the Sirius topography device keratometric (curvature) values of the patients (in 3, 5 and 7 mm rings on the front and back surface of the cornea, the K1, K2, K Avg and Cyl, SimK1 and SimK2, anterior and posterior apex K values), pachymetric values (CCT, TL and AC), curvature asymmetry values (SIf, SIb), elevation-based values (KVf, KVb, rF, rS, Q, RMS, RMS/A), aberration-based values (BCV, BCVf, BCVb) before and after the CXL procedure at 1st, 4th and 6th months were recorded. It was evaluated whether there was a change in these parameters due to cross-linking treatment and how the changes on the front and back surfaces differed.