İrrigasyon aktivasyon yöntemlerinin farklı eğe sistemleriyle birlikte kullanımının apikalden taşan debris miktarına olan etkisi
The effect of the use of irrigation activationmethods with different file systems on theamount of apical debris extrusion
- Tez No: 916091
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ TAVŞAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Çalışmamızda, irrigasyon aktivasyonunda kullanılan pasif ultrasonik irrigasyon, sonik aktivasyon ve geleneksel irrigasyon yöntemlerinin, farklı döner eğe sistemleriyle birlikte kullanımının sebep olduğu debris taşmasının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 135 adet insan mandibular premolar dişi kullanıldı. Örnekler 3 ana irrigasyon aktivasyon grubu ve 3 alt döner eğe sistemi grubu olmak üzere toplam 9 gruba (n=15) ayrıldı. Deney düzenekleri hazırlanıp dişlerin kanal şekillendirmesi XP-endo Rise Shaper, ProTaper Ultimate ve WaveOne Gold eğeleri ile tamamlandıktan sonra her grupta irrigasyon aktivasyonu yapıldı. İrrigasyon solüsyonu olarak distile su kullanıldı. İçinde distile su ve debrisin bulunduğu eppendorf tüpleri 14 gün boyunca 37°C'ye ayarlanmış inkübatörde bekletildi. İçinde kuru debris kalan eppendorf tüpleri hassas terazide 3 kere tartılıp elde edilen değerlerin ortalaması alındı. Tüplerin son ağırlık ortalamalarından önceden kaydedilmiş olan boş ağırlık ortalamaları çıkarılıp apikalden taşan debris ağırlığı elde edildi.Bulgular: İrrigasyon aktivasyon yöntemleri arasında en fazla debris taşmasına sebep olan yöntem pasif ultrasonik irrigasyon olmuştur (P = 0.003). Tüm döner eğe sistemleri apikalden debris taşmasına sebep olmuştur ancak döner eğe sistemlerinin arasında apikalden debris taşması açısından anlamlı fark bulunamamıştır (p>0,05). Döner eğe sistemleriyle irrigasyon aktivasyon yöntemlerinin birlikte kullanımı karşılaştırıldığında, WaveOne Gold eğesiyle Sonik Aktivasyonun birlikte kullanımı, anlamlı olarak daha az debris taşmasına sebep olmuştur (P=0.009). Sonuçlar: Pasif ultrasonik irrigasyon, sonik aktivasyon ve geleneksel irrigasyona göre apikalden daha fazla debris taşmasına sebep olmuştur. Kanal tedavilerinde sonik aktivasyonla WaveOne Gold'un birlikte kullanımı, post-operatif ağrı ve akut alevlenmelerin azaltılması için bir seçenek olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Our study aimed to compare the debris extrusion caused by Passive Ultrasonic Irrigation, Sonic Activation and Conventional Irrigation methods when used with different rotary and reciprocating file systems in irrigation activation. Materials and Methods: A total of 135 human mandibular premolar teeth were used in the study. The samples were divided into nine groups (n=15) by combining three irrigation activation methods and three file systems. After the experimental setups were prepared and the canal shaping of the teeth was completed using XP-endo Rise Shaper, ProTaper Ultimate, and WaveOne Gold files, irrigation activation was performed in each group. Distilled water was used as the irrigation solution. Eppendorf tubes containing distilled water and debris were kept in an incubator set at 37°C for 14 days. The tubes with remaining dry debris were weighed three times on a precision scale and the average of the weights was recorded. The previously recorded average weights of the empty tubes were subtracted from the final average weights of the tubes to obtain the apically extruded debris weights. Results: Passive Ultrasonic Irrigation caused the most debris extrusion among the irrigation activation methods (P=0.003). All file systems caused apical debris extrusion, but no significant differences were found among them (P>0.05). Among the combinations of file systems and irrigation activation methods, using the WaveOne Gold file and Sonic Activation together resulted in significantly less debris extrusion (P=0.009). Conclusions: Passive Ultrasonic Irrigation caused more apical debris extrusion than Sonic Activation and Conventional Irrigation. The combined use of WaveOne Gold with Sonic Activation in root canal treatments may help reduce postoperative pain and acute flare-ups.