Farklı final irrigasyon aktivasyon sistemlerinin kanal içi medikamentlerin dentin tübül penetrasyonuna etkisinin konfokal lazer mikroskop ile incelenmesi
Evaluation of the effect of different final irrigation activation systems on dentin tubule penetration of intracanal medicaments with A confocal laser microscope
- Tez No: 655305
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN ÖZLEK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; dört farklı final irrigasyon aktivasyon yönteminin iki farklı kanal içi medikamentin dentin tübül penetrasyon derinliğine etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmada kullanılan 96 adet insan mandibular premolar diş kök boyları 12 mm olacak şekilde standardize edilmiştir. Kökler Protaper Next döner eğe sistemiyle X3'e kadar şekillendirilmiş, kök kanalları her eğe değişiminde 2 mL %5,25 NaOCl solüsyonuyla irrige edilmiştir. Şekillendirilmiş kökler final irrigasyon aktivasyon sistemlerine göre dört gruba ayrılmıştır: Grup 1;EndoActivator, Grup 2;XP-endo Finisher, Grup 3;Pasif ultrasonik irrigasyon, Grup 4;Geleneksel iğne irrigasyonu grubu. Örneklerin final irrigasyonu 5 mL %5,25 NaOCl ve 5 mL %17 EDTA solüsyonunun 1'er dakika boyunca aktive edilmesiyle bitirilmiştir. Her grup yerleştirilecek kanal içi medikamente göre iki alt gruba ayrılmıştır: Alt grup A;Ca(OH)2 ve Alt grup B;mTAP. %0,1 Rhodamine B eklenmiş Ca(OH)2 ve mTAP kök kanallarına yerleştirilmiş ve kanal ağızları geçici dolgu materyaliyle kapatılmıştır. 24 saat %100 nemde bekleyen kökler akrilik bloklara sabitlenmiş ve kesit alınması için izomet kesme cihazına bağlanmıştır. Örneklerden; uzun aksa dik olacak şekilde apikalden koronale doğru 2, 5 ve 8 mm uzaklıklarda 1 mm kalınlığında kesitler alınmıştır. 288 kesitten konfokal lazer mikroskop ile 4x büyütmede görüntüler alınmış ve Zeiss LSM Image Browser v.4.2.0 programına aktarılmıştır. Programın imaj araçları yardımıyla dentin tübül penetrasyon yüzdesi ve maksimum penetrasyon derinliği hesaplanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi three way ANOVA ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this thesis is to investigate the effects of 4 irrigation activation systems on the depth of dentin tubule penetration of 2 intra-canal medications. Root lengths of 96 human mandibular premolar teeth used in the study were standardized to be 12 mm. Roots were shaped until X3 with the Protaper Next rotary system, and at each file change, the root canals were irrigated with 2 mL of 5.25% NaOCl solution. The shaped roots were divided into four groups according to the final irrigation activation systems: Group 1;EndoActivator, Group 2;XP-endo Finisher, Group 3;passive ultrasonic irrigation Group 4;conventional needle irrigation. Final irrigation for each group was achieved by activating 5 mL 5.25% NaOCl and 17% EDTA solution with activation systems for 1 minute. The roots, whose final irrigation was finished, were divided into two subgroups according to the intracanal medicament; Sub-GroupA;Ca(OH)2 and Sub-Group B;mTAP. Root canal medicaments were labeled with 0.1% Rhodamine B and applied into the canals using a Lentulo spiral and then the access cavity were closed with temporary filling material. The roots were kept at 100% humidity for 24 hours. Each root was embedded in an acrylic resin block. Transverse sections were made with a slow-speed, water-cooled diamond disc at 2 mm, 5 mm and 8 mm levels from the root apex. Images from 288 sections were taken with a confocal laser microscope at 4x magnification and transferred to Zeiss LSM Image Browser v.4.2.0 program. The dentinal tubule penetration percentage and maximum penetration depth were calculated using the program's image tools. For statistical analysis, we used three-way analysis of variance(ANOVA).