Üç boyutlu yazıcı ile üretilen geçici kuron-köprü materyallerinin fiziksel özelliklerinin ve bükülme mukavemetinin değerlendirilmesi
Evaluation of physical properties and flexural strength of temporary crown-bridge materials produced with three-dimensional printer
- Tez No: 916106
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUZAFFER ATEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Geçici kuron ve köprü restorasyonları, prepare edilmiş dişlerin pulpa ve dişeti sağlığını koruma, diş eti ile uyumlu restorasyon sağlama, dayanak dişlerin devrilmesini önleme ve karşılıklı okluzal ilişkiyi koruma amaçlarıyla kullanılan, belirli bir süre dayanıklılık gösteren protezlerdir. Bu çalışma, konvansiyonel ve 3B yazıcı yöntemleriyle üretilen geçici restorasyonların termodinamik yaşlandırma sonrası bükülme mukavemetini in vitro olarak değerlendirmeyi ve sonuçları karşılaştırmayı amaçlamıştır. Çalışmada, altı farklı eklemeli üretim (additive manufacturing: AM) geçici restorasyon malzemeleri; Nextdent (ND); Temp PRINT (TP); Optiprint temp (OT); 3Delta Etemp (DE); Saremco print | CROWNTEC (SA); MED690 (ST)), geleneksel yöntemlerle üretilen materyal; (Protemp (PT) fiziksel özellikleri ve üç nokta bükme testleri bakımından karşılaştırılmıştır. Yaşlandırma işlemi için restorasyonlara 1.200.000 termal döngü (5°C-55°C) ve 50 N dinamik yükleme uygulanmıştır. Toplamda 168 ISO standartlarına uygun (25x2x2 mm) numune hazırlanmış; bunların yarısı termal döngüsüz, diğer yarısı ise termal döngüye tabi tutulmuştur. Bükülme dayanımı, üç nokta bükme testi kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Additive manufacturing (AM) technologies are utilized to fabricate 3D-printed interim dental restorations. This in vitro study aims to compare the three-point bending test results of 3D-printed interim restoration resins with those of conventional materials. Six different 3D-printed interim materials; namely (Nextdent (ND); Temp PRINT (TP); Optiprint temp (OT); 3Delta Etemp (DE); Saremco print | CROWNTEC (SA); MED690 (ST)),and one conventional (Protemp (PT)) (Control) were evaluated alongside conventional interim materials using three-point bending tests. The effects of dynamic loading on fracture resistance before and after thermal cycling were analyzed, alongside three-point bending strengths. A total of 168 specimens were prepared in ISO-standard rectangular shapes (25x2x2 mm); 84 specimens were subjected to thermal cycles, while the remaining 84 were not. Specimens were fabricated using additive manufacturing techniques with the Asiga MAX 3D printer. For conventional interim restorations, silicone impressions (Zetaplus, Zhermack) were taken from temporary bridge restorations produced via 3D printing.Thermomechanical aging was simulated in a custom-made chewing simulator with 1,200,000 cycles (5 °C and 55 °C, 50 N). The flexural strength of each sample was assessed using a Universal Testing Machine with a three-point bend test. Statistical analyses included Paired Samples T-Test, Wilcoxon Sign-Ranked Test, two-way ANOVA, and Tukey's post hoc tests (a=0.05). No significant differences in mean flexural strength (MPa) were observed between non-aged and aged conditions in the OT and PT groups (p>0.05).