Hiperpotasemik hastalarda EKG bulguları
Evaluation of ECG findings in hyperkalemic patients
  1. Tez No: 916105
  2. Yazar: HURİYE MELİKE AKARSU TAŞYAPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT HAYRİ SİPAHİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Potasyum, vücutta önemli fonksiyonları yerine getiren bir elektrolittir. Serum potasyum düzeyinin normal aralığı farklı kaynaklarda değişik şekillerde ifade edilmekle beraber 3,5–5,0 mmol/L'dir. Potasyum düzeyi 5,0 mmol/L'nin üzerine çıkması hiperkalemi olarak adlandırılır. Hiperkalemi, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden, hastane ortamında sık görülen bir elektrolit bozukluğudur.Potasyum yüksekliği, hücre membranlarını depolarize eder, ventriküler iletimleri yavaşlatır ve aksiyon potansiyelinin süresini kısaltır. Bu durum EKG üzerinde bazı değişikliklere yol açar; bunlar arasında T dalgasında sivrileşme, QRS kompleksinde genişleme, P dalgasında düzleşme, ventriküler fibrilasyon, bradikardi ve asistoli yer alır. Bu çalışmanın amacı, hiperkalemik hastalarda görülen EKG değişikliklerini incelemek ve güncel literatür eşliğinde yorumlamaktır. Potasyum düzeyi ile bu değişiklikler arasındaki ilişki ve ek komorbid durumların varlığı araştırılmıştır. Çalışmaya, 01/01/2023 - 01/08/2024 tarihleri arasında hastanemiz acil servisine başvuran, 18 yaş üstü ve potasyum düzeyi 5,5 mmol/L üzerinde olan hastalar dahil edilmiştir. Hemoliz indeksi 20 üzerinde olanlar, beyaz küre sayısı > 100.000/mm³ veya trombosit sayısı > 1.000.000/mm³ olanlar, EKG'si bulunmayan hastalar ve potasyum düzeyi 5,5 mEq/L'nin altında olanlar çalışmaya alınmamıştır. Hastaların ortalama potasyum düzeyi 6,03 ± 0,55 mmol/L (min-max: 5,50 - 9,39) olarak bulunmuş ve hasta verileri üç grupta analiz edilmiştir. Potasyum düzeyi 5,5–6,0 mmol/L olanlar Grup 1, 6,01–6,5 mmol/L arasında olanlar Grup 2 ve 6,5 mmol/L üzerinde olanlar Grup 3 olarak sınıflandırılmıştır.Son güncel literatür bilgileri ışığında, P dalgası genliği, T dalgası genliği ve süresi, QRS dalgası genliği, T dalgası genliği/süresi oranı,kalp hızı değerlendirlmiştir. Litetürde belirtilen EKG değişikliklerinin hiperkalemik hastalarda görülme sıklığı araştırılmıştır. Hastaların yaş ortalaması 69,18 olarak saptanmıştır .En sık eşlik eden kronik hastalıklar HT ve DM olmuştur.Çalışma grubunun tamamı göz önüne alındığında 25 hastada (%8.3) bradikardi,36 hastada (%16,1) uzun PR mesafesi varlığı ,23 hastada (%7,7) geniş QRS dalgası varlığı,125 hastada (%41,7) kısa QT mesafesi varlığı tespit edilmiştir . Gruplar birbirleri ile karşılaştırıldığında PR mesafesi gerek mutlak değer olarak incelendiğinde gerekse uzun PR mesafesi varlığı olarak kategorize edildiğinde; potasyum düzeyi yükseldikçe PR mesafesinde uzama saptandı ve uzun PR dalgası varlığı oranı potasyum değeri en yüksek olan grupta daha yüksek idi.
Özet (Çeviri)
Potassium is an electrolyte that performs important functions in the body. While the normal range of serum potassium levels varies in different sources, it is generally expressed as 3.5–5.0 mEq/L. A potassium level exceeding 5.0 mEq/L is referred to as hyperkalemia. Hyperkalemia is a potentially life-threatening electrolyte disorder commonly seen in hospital settings. In hyperkalemia, elevated potassium levels depolarize cell membranes, slow ventricular conduction, and shorten the duration of the action potential. These changes result in specific electrocardiographic (ECG) alterations, including peaked T waves, QRS complex widening, P wave flattening, ventricular fibrillation, bradycardia, and asystole. The aim of this study is to investigate ECG changes observed in hyperkalemic patients and interpret them in the light of current literature. The relationship between potassium levels and these changes, as well as the presence of additional comorbid conditions, has been analyzed. The study included patients over 18 years old who were admitted to our hospital's emergency department with potassium levels above 5.5 mEq/L between 01/01/2023 and 01/08/2024. Patients with a hemolysis index above 20, white blood cell counts > 100,000/mm³, platelet counts > 1,000,000/mm³, those without available ECGs, and those with potassium levels below 5.5 mEq/L were excluded from the study. The mean potassium level of the patients was found to be 6.03 ± 0.55 mEq/L (min-max: 5.50–9.39), and the data were analyzed in three groups: Group 1 included patients with potassium levels of 5.5–6.0 mEq/L, Group 2 included those with levels between 6.01–6.5 mEq/L, and Group 3 consisted of patients with levels above 6.5 mEq/L. In light of the most recent literature, P wave amplitude, T wave amplitude and duration, QRS complex amplitude, T wave amplitude/duration ratio, and heart rate were evaluated. The frequency of ECG changes described in the literature was investigated in hyperkalemic patients. The mean age of the patients was determined to be 69.18 years. The most common accompanying chronic diseases were hypertension (HT) and diabetes mellitus (DM). When the entire study group was considered, bradycardia was detected in 25 patients (8.3%), prolonged PR interval in 36 patients (16.1%), wide QRS complex in 23 patients (7.7%), and short QT interval in 125 patients (41.7%). When the groups were compared, it was found that as potassium levels increased, the PR interval lengthened both in absolute terms and when categorized as prolonged PR interval. The prevalence of prolonged PR interval was higher in the group with the highest potassium levels. Prolongation of the PR interval was found to be significantly more common in males and in the patient group aged over 65.