Yüksek seminal lökosit konsantrasyonunda infertil hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of infertile patients with high seminal leukocyte concentration
- Tez No: 916107
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜHEYLA AYKAÇ YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Seminal lökosit konsantrasyonunun yüksekliği ile sperm motilitesi arasında anlamlı bir korelasyon mevcuttur. Seminal lökosit konsantrasyonlarındaki artış; spermatogenezi, sperm fonksiyonunu ve genital sistemin fonksiyon bozukluğu ve/veya tıkanması da dahil olmak üzere birçok mekanizma aracılığıyla erkek fertilitesini etkileyebilir. Bakteriyel hücresel etkileşimler; yapışma ve/veya aglütinasyon yoluyla sperm hareketliliğini etkileyerek ve sperm-oosit etkileşimini bozarak embriyo kalitesini düşürebilir. Bu çalışmada, 112 infertil erkekte lökositosperminin semen parametreleri ve fertilizasyon sürecine etkileri araştırılmak istenmiştir. Çalışmada, İstanbul Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi'nden elde edilen veriler incelenmiştir. İncelenen parametreler; sperm motilitesi, seminal lökosit konsantrasyonu, fertilizasyon oranları, embriyo ve oosit kalitesidir. Geriye dönük olarak toplanan bu veriler, erkeklerde yüksek seminal lökosit konsantrasyonunun infertilite üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla analiz edilmiştir. Seminal lökosit düzeylerinin önemi, hâlâ çözüme kavuşturulamamış bir konudur. Lökosit konsantrasyonlarının değerlendirilmesi standart semen analizinin bir parçası olmasına rağmen lökositosperminin klinik etkileri, tedavi yaklaşımları ve infertil hastalar üzerindeki etkisi hakkında kesin bir fikir birliği bulunmamaktadır. Yüksek seminal lökosit konsantrasyonlarının fertilizasyon süreci ve embriyo kalitesi gibi üreme süreçleri üzerindeki etkilerini daha iyi anlayabilmek için konu üzerinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
There is a significant correlation between high seminal leukocyte concentration and sperm motility. An increase in seminal leukocyte concentration can affect male fertility through various mechanisms, including disruptions in spermatogenesis, sperm function, and dysfunction and/or obstruction of the genital system. Bacterial cellular interactions, such as adhesion and/or agglutination, may impair sperm motility and disrupt sperm-oocyte interactions, thereby reducing embryo quality. In this study, the effects of leukocytospermia on semen parameters and the fertilization process were investigated in 112 infertile men. Data obtained from the İstanbul Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi (Istanbul IVF and Women's Health Center) were analyzed. The parameters examined included sperm motility, seminal leukocyte concentration, fertilization rates, and the quality of embryos and oocytes. These retrospectively collected data were analyzed to evaluate the effects of high seminal leukocyte concentrations on infertility in men. The importance of seminal leukocyte levels remains an unresolved issue. Although the evaluation of leukocyte concentrations is a part of standard semen analysis, there is no definitive consensus on the clinical implications of leukocytospermia, its treatment approaches, or its impact on infertile patients. Further studies are needed to better understand the effects of high seminal leukocyte concentrations on reproductive processes such as fertilization and embryo quality.