Amasya ve Tokat illerinde marul ekim alanlarında görülen bazı virüs hastalıklarının moleküler olarak belirlenmesi
Molecular determination of some viral diseases observed inlettuce fields in Amasya and Tokat provinces
  1. Tez No: 916128
  2. Yazar: ELİF AYÇA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE TOPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
2022-2024 yılları arasında Tokat ve Amasya illerinde yapılan bu çalışmada, marul yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı Amasya Merkez, Tokat Merkez ve Tokat'ın Erbaa ve Niksar ilçelerindeki bazı marul alanlarında virüs belirtisi gösteren bitkilerin genç yapraklarından bitki örnekleri toplanmıştır. Toplanan 191 adet marul örneği Cucumber mosaic virus (CMV), Lettuce mosaic virus (LMV), Mirafiori lettuce big vein virus (MiLBVV) virüslerinin varlığını tespit etmek amacıyla, virüslere spesifik serolojik testler ile DAS-ELISA testine tabi tutulmuştur. DAS-ELISA sonucu pozitif çıkan örneklerden virüslere spesifik primerler kullanılarak moleküler bir yöntem olan RT-PCR ile virüslerin varlığı ortaya konulmuştur. DAS ELISA sonucu testlenen örneklerden %13.6 CMV ve %14.6 MiLBVV etmenleri tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: CMV, LMV, MiLBVV, DAS-ELISA, RT-PCR
Özet (Çeviri)
In this study, conducted in Tokat and Amasya provinces between 2022 and 2024, plant samples were collected from the young leaves of plants showing virus symptoms in some lettuce areas in Amasya Center, Tokat Center and Erbaa and Niksar districts of Tokat, where lettuce is grown intensively. 191 lettuce samples collected were subjected to DAS-ELISA and RT-PCR tests, which are molecular methods using virus-specific primers, in order to detect the presence of Cucumber mosaic virus (CMV), Lettuce mosaic virus (LMV), Mirafiori lettuce big vein virus (MiLBVV) viruses. was kept. As a result of DAS ELISA, 13.6% CMV and 14.6% MİLBVV factors were detected from the samples tested. KEYWORDS: LMV, CMV, MiLBVV, DAS-ELISA, RT-PCR