Van ili Tuşba ilçesi Ağartı yöresinde yetiştirilenyerli ceviz genotipleri ve yabancı çeşitlerin performanslarının incelenmesi
Investigation of the performance of local walnut genotypes and foreign varieties grown in the Ağartı region of Tuşba district, Van province
- Tez No: 916129
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN YAVİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma Van ili Tuşba ilçesi Ağartı yöresinde yetiştirilen bazı mahalli ceviz genotipleri ile fernor ve fernette ceviz çeşitlerinin performansları üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada ceviz ağaçlarının morfolojik özelliklerinin yanı sıra, fenolojik özellikler ve meyve özellikleri UPOV kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Van İli Tuşba İlçesi Ağartı yöresi ekolojik koşullarında verim ve meyve kalite kriterleri açısında öne çıkan 12 adet ceviz genotipi belirlenmiştir. Kabuklu meyve ağırlıkları 10.98- 23.86g, İç ağırlıklar 5.18-10.36g ve randıman oranları ise %5.18-10.36 arasında bulunmuştur. Yörede yetiştirilen fernor ve fernette ceviz çeşitlerinin performansları bakımından yöre ekolojisine uygun olduğu tespit edilmiştir. Araştırma alanına giren birkaç tane fernor ve tozlayıcısı fernette'den oluşan ceviz bahçelerindeki adaptasyon analizi için henüz 5-6 yaşındaki ceviz bahçeleri olduğu için sağlıklı bir değerlendirme yapılması mümkün olmamakla beraber ilk yıllardaki adaptasyonları olumlu olarak değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
This study was conducted on some local walnut genotypes grown in the Ağartı region of Tuşba district, Van province, as well as on Fernor and Fernette walnut varieties. In the study, the morphological characteristics of walnut trees, along with phenological traits and fruit feature, were evaluated according to UPOV criteria. Under the ecological conditions of the Ağartı region in Tuşba district, Van province, 12 walnut genotypes with superior yield and fruit quality characteristics were identified. The weight of in-shell nuts ranged from 10.98 to 23.86 g, kernel weights ranged from 5.18 to 10.36 g, and the yield ratios were between 5.18% and 10.36%. The Fernor and Fernette walnut varieties grown in the region were found to be suitable for the local ecology in terms of performance. Since the walnut orchards included in the study, comprising a few Fernor trees and their pollinator Fernette, are only 5-6 years old, conducting a comprehensive evaluation is currently not feasible. Nevertheless, their early adaptation has been observed to be promising.