An evaluation of the logistics performance index using the entropy-based oreste method
Lojistik performans indeksi üzerine bir değerlendirme entropy tabanlı oreste yöntemi
  1. Tez No: 916135
  2. Yazar: DENİZ ÇIRAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez daha önce bu konuda uygulanmamış olan ENTROPY tabanlı ORESTE yöntemi ile Dünya Bankası 2023 verilerini kullanarak ülkelerin lojistik performans endekslerinin yeniden değerlendirilmesine odaklanmaktadır. Ayrıca, bir duyarlılık analizi yaparak ve bulguları literatürdeki benzer çalışmalarla karşılaştırarak, uzman değerlendirmesine dayanmadan güçlü ve sağlam bir analitik çerçeve sunmaktadır. Literatürde benzer konuları inceleyen birçok çalışma olmasına rağmen yeni bir yöntem kullanılması ve kriter ağırlıklarının analize dahil edilmesi mevcut çalışmaya özgünlük vedaha geniş bir perspektif kazandırmıştır. Lojistik performans endeksi üzerine yapılan ilk değerlendirmede Dünya Bankası verilerine ENTROPY yöntemi ile kriter ağırlığı belirlenmiş ve ülke sıralaması ORESTE yöntemi ile yeniden değerlendirilmiştir. İkinci değerlendirmede ise 6 kriter ağırlığına eşit önem değeri verilmiş ve ülke sıralamaları için yine ORESTE yöntemi kullanılmıştır. Son olarak, literatürde aynı konuda kriter ağırlıklandırması için kullanılan CRITIC ve SWARA yöntemlerinin kriter ağırlıkları kullanılmıştır. Tüm kriter ağırlıkları ORESTE ile yeniden değerlendirilmiş ve Dünya Bankası verileri ile karşılaştırılarak duyarlılık analizi yapılmıştır. Bu tez, ülke sıralamalarını yenilikçi metodolojilerle yeniden değerlendirerek ve kapsamlı bir duyarlılık analizi yaparak, lojistik performans değerlendirmesinde daha sonraki çalışmalar için bir ölçüt oluşturabilecek analitik bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the re-evaluation of the logistics performance indices of countries using the World Bank 2023 data, applying the ENTROPY-based ORESTE method, which has not been applied on this subject before. Furthermore, by conducting a sensitivity analysis and comparing the findings with similar studies in the literature, the study provides a strong and robust analytical framework without relying on expert evaluation. Although there are many studies in literature that examine similar issues, using a new method and including criteria weights in the analysis has given the current study a broader perspective and originality. In the first evaluation on the logistic performance indices; the criterion weight was determined with the ENTROPY method to the World Bank data and the country ranking was re-evaluated with the ORESTE method. In the second evaluation; the equal weights were given to the six criteria and country rankings were re-evaluated with ORESTE method. In the final evaluation, the criteria weights of two different methods on the same subject in the literature which are CRITIC and SWARA were used for criteria weighting. Finally, all criteria weights were re-evaluated with ORESTE and sensitivity analysis was carried out by comparing with the World Bank data. This thesis provides an analytical framework that sets a benchmark for further studies in logistics performance evaluation by re-evaluating country rankings with innovative methodologies and conducting a comprehensive sensitivity analysis.