Gerçek zamanlı hassas nokta konumlama tekniğinin doğruluğunun araştırılması
Investigating the accuracy of real-time precise point positioning technique
  1. Tez No: 916148
  2. Yazar: TALHA ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüz dünyasında konum belirleme hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. GNSS ile konum belirleme ileri teknoloji gerektiren mühendislik hizmetleri ve otonom sistemlerin gelişmesi için gereklidir. Özellikle Hassas Nokta Konumlama (PPP-Precise Point Positioning) tekniğinin gerçek zaman (Real Time, RT) ve post-process (Post Process, PP) uygulamalarında konum hassasiyetini hata parametreleri önemli ölçüde etkilemektedir. GNSS hata parametrelerini, farklı uluslararası organizasyonlar ücretsiz olarak sunmaktadır. Günümüzde gerçek zamanlı PPP (RT-PPP) tekniği kullanımı geniş bir uygulama alanı bulmaktadır. Bu çalışmada RT-PPP çözümleri için BKG Ntrip Client yazılımı, PP-PP çözümler için GipsyX v2.0 yazılımı kullanılmıştır. RT-PPP yönteminin performansını değerlendirmek üzere iki farklı deney tasarlanmıştır. Bu deneylerde kullanılmak için yaklaşık aynı boylamda olmak üzere ilki için 8, ikincisi için 4 adet IGS (International GNSS Service) istasyonu seçilmiştir. Her iki deney kapsamında bu istasyonlardan 1 saniye aralıklı; GPS, GPS-GLONASS, GPS-GLONASS-Galileo ve GPS-GLONASS-Galileo-BeiDou uydu kombinasyonları gözlemleri yapılmıştır. İlk deney için kullanılan yazılımda yayın efemerisi ve yörünge/saat düzeltme ürününü olarak IGS03 seçilmiştir. Diğer deneyde ise düzeltme ürünlerinin performansının araştırılması için BKG, CNE, GFZ, GMW, IGS, IGS03, NRC, SHA ve WHU olmak üzere 9 farklı yörünge/saat düzeltme ürünü kullanılmıştır. İlk 20 dakika, 20. dakika sonrası için karesel ortalama hata değerleri hesaplanmıştır. Bu gözlemler 4 farklı uydu kombinasyonunun her biri kendi içinde eş zamanlı olacak şekilde yapılmıştır. Yakınsama süresi konum hassasiyeti kuzey ve doğu için 0.1 m, yukarı için 0.3 m kabul edilmiştir. İlk deney sonucunda yalnız GPS ve GPS-GLONASS ölçümlerine kıyasla GPS-GLONASS-Galileo ve GPS-GLONASS-Galileo-BeiDou uydularının ortak çalışması, yakınsama süresini kısaltmış ve konum doğruluğunu iyileştirmiştir. İkinci deney sonucunda ise IGS03'ün diğer ürünlerden daha iyi performans sergilediği tespit edilmiştir. Aynı zamanda uydu sistemi sayısını arttırmak bu deneyde de konum doğruluğunu arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, geolocation has become an essential part of our lives. GNSS positioning is essential for the development of high-tech engineering services and autonomous systems. Especially in real-time (RT) and post-process (PPP) applications of the Precise Point Positioning (PPP) technique, error parameters significantly affect the position accuracy. Different international organizations provide GNSS error parameters free of charge. Nowadays, the use of real-time PPP (RT-PPP) technique finds a wide range of applications. In this study, BKG Ntrip Client software was used for RT-PPP solutions and GipsyX v2.0 software was used for PP-PPP solutions. Two different experiments were designed to evaluate the performance of the RT-PPP method. For these experiments, 8 IGS (International GNSS Service) stations were selected for the first one and 4 IGS (International GNSS Service) stations were selected for the second one at approximately the same longitude. In both experiments, GPS, GPS-GLONASS, GPS-GLONASS-Galileo and GPS-GLONASS-Galileo-BeiDou satellite combinations were observed from these stations at 1 second intervals. In the software used for the first experiment, IGS03 was selected as the broadcast ephemeris and orbit/time correction product. In the other experiment, 9 different orbit/hour correction products, namely BKG, CNE, GFZ, GMW, IGS, IGS03, NRC, SHA and WHU, were used to investigate the performance of the correction products. Squared mean squared error values were calculated for the first 20 minutes and after the 20th minute. These observations were made simultaneously for each of the 4 different satellite combinations. Convergence time position accuracy was assumed to be 0.1 m for north and east and 0.3 m for up. As a result of the first experiment, the joint operation of GPS-GLONASS-Galileo and GPS-GLONASS-Galileo-BeiDou satellites shortened the convergence time and improved the position accuracy compared to GPS and GPS-GLONASS measurements alone. The second experiment showed that IGS03 outperformed the other products. At the same time, increasing the number of satellite systems also improved the position accuracy in this experiment.