Kendi vücut ağırlığıyla yapılan 8 haftalık gövde stabilizasyon egzersizlerinin ergenlerde fiziksel uygunluk ve motor beceri üzerine etkisi
The effects of 8 week core stability exercises with their body weight on physical fitness and motor ski̇lls in adolescents
- Tez No: 916151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Toplumun yapısındaki hızlı değişimlerle birlikte spora yönelik bakış açısında, spora verilen önemde ve bu alana zaman harcama konusunda büyük bir dönüşüm yaşanmaktadır. Günümüzde yoğun iş temposuna rağmen sporcuların sağlıklı kalabilmesi ve kısa sürede kapasite performanslarını artırabilmeleri için spor bilimciler, sürekli olarak yeni ve etkili antrenman yöntemleri geliştirme çabaları içerisindedir. Birçok araştırmacı günümüzde core bölgesinin geliştirilmesine yönelmiş ve birçok antrenman metodu geliştirilmiştir. Yapılan bu çalışmada ''Kendi vücut ağırlığıyla yapılan 8 haftalık gövde stabilizasyon egzersizlerinin ergenlerde fiziksel uygunluk ve motor beceri üzerine etkisi''nin olup olmadığı incelenmiştir. Çalışmanın evreni, düzenli antrenman geçmişi bulunan, yaş ortalamaları 10-12 olan, atletizm yapan ergen kadın ve erkek sporculardan oluşmaktadır. Araştırmanın deney grubu 18 erkek 12 kadın olmak üzere toplam 30 gönüllü sporcudan oluşmaktadır. Araştırmanın deney grubunu Tokat ilinde yaşayan, Gençlik ve Spor Kulübü sporcuları oluşturmaktadır. Deney grubunun antropometrik ölçümleri alındıktan sonra, sporculara, esneklik, dikey sıçrama, skuat sıçrama, sürat, çeviklik, Motor beceri ve ktk denge testleri ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Deney grubuna, tablo 4.2'de planlanan, 8 haftalık core antrenmanı uygulanmış 8 haftalık çalışma neticesinde, grubun antropometrik ölçümlerinden sonra son test olarak esneklik, dikey sıçrama, skuat sıçrama, sürat, çeviklik, Motor beceri ve KTK denge testleri, tekrar uygulanmıştır. Erkek ve Kadın gruba ait Fiziksel Uygunluk Testleri T-testi sonuçları ön test ve son test sonuçları karşılaştırıldığında pro çeviklik testi, aktif sıçrama (eller serbest ve eller belde) testleri ve skuat sıçrama testi sonuçlarında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu görülmüştür (p < 0.05). Erkek ve kadın gruba ait Motor Beceri Denge ve Taşıma Testleri T-testi ön test ve son test sonuçları karşılaştırıldığında ise denge ve taşıma testleri sonuçlarında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu görülmüştür (p < 0.05). Örneklemden elde edilen verilerin ön test ve son test sonuçları bağımlı-bağımsız gruplar için, Paired-Simple T-testi ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 23.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the rapid changes in the structure of society, there is a great transformation in the perspective towards sports, the importance given to sports, and spending time in this field. Today, despite the intensive work tempo, sports scientists are constantly trying to develop new and effective training methods for athletes to stay healthy and increase their capacity performance quickly. Many researchers have focused on developing the core, and many training methods have been developed. This study examined whether“The effect of 8-week core stability exercises with their body weight on physical fitness and motor skills in adolescents”or not. The study universe consists of adolescent male and female athletes with a regular training history and an average age of 10-12 years. The study's experimentel group comprises 30 volunteer athletes, 18 males and 12 females. The study's experimental group comprises Youth and Sports Club athletes living in Tokat province. After the anthropometric measurements of the experimental group were taken, flexibility, vertical jump, squat jump, speed, agility, motor skills, and KTK balance tests were applied to the athletes as pre-test and post-test. The 8-week core training planned in Table 4.2 was applied to the experimental group, and after the anthropometric measurements of the group at the end of the 8-week study, as a post-test, flexibility, vertical jump, squat jump, speed, agility, motor skills, and KTK balance tests were applied again. When the pre-test and post-test results of the physical fitness T-test of the male and female groups were compared, it was observed that there was a statistically significant difference in the pro agility test, active jumping (hands-free and hands-on waist) tests, and squat jumping test results (p < 0.05). When the pre-test and post-test results of the Motor Skills Balance and Carrying T-test of the male and female groups were compared, it was observed that there was a statistically significant difference in the results of the balance and carrying tests (p < 0.05). The pre-test and post-test results of the data obtained from the sample were analysed with a paired-sample t-test for dependent-independent groups. The SPSS 23.0 package program was used for data analysis. In interpreting statistical data, p < 0.05 was accepted as the significance level.