KOAH alevlenme hastalarında DECAF skorunun mortalite üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of DECAF score on mortality in COPD exacerbation patients
  1. Tez No: 916150
  2. Yazar: MUHAMMED SAMİ DURU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ALTINBİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), zararlı partikül veya gazlara maruziyet sonucunda gelişen, hava yolları ve/veya alveollerde genellikle ilerleyici ve kalıcı hava akımı kısıtlanması ile karakterize bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre KOAH, dünya genelinde üçüncü en yaygın ölüm nedenidir ve ciddi bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmektedir. Hastalık, kronik semptomlar (nefes darlığı, öksürük, balgam) ve tekrarlayan alevlenmelerle seyrederek yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürür. DECAF skoru (Dispne, Eozinopeni, Konsolidasyon, Asidoz, Atrial Fibrilasyon), KOAH alevlenmeleri nedeniyle hastaneye başvuran hastalarda mortaliteyi öngörmek için kullanılan klinik bir skorlama sistemidir. Yapılan çalışmalar, DECAF skorunun düşük riskli hastaları erken taburcu etmek ve yüksek riskli hastalarda yoğun bakım ihtiyacını belirlemek için etkili bir araç olduğunu göstermiştir. Bu skorlama, KOAH yönetiminde prognostik değerlendirme ve klinik karar desteği için kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, KOAH hastalarında DECAF skorunun mortalite ve klinik sonlanımlar üzerine etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğine 01.01.2021-01.06.2024 tarihleri arasında başvuran dahil edilme kriterlerine uygun hastaların verileri retrospektif olarak değerlendirilerek yapıldı. Hastalar mortalite ve risk gruplarına göre gruplara ayrıldı. DECAF skoru ile demografik, klinik, laboratuvar ve prognoz parametreleri arasındaki ilişki analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 72.9 ± 11.2 idi. Hastaların %48.3'ü kadın, %51.7'si erkekti. Hastaların %80.1'inde KOAH dışında ek hastalık vardı. DECAF skoru ortalaması 3.7 ± 1.0 olup, %90.1'i yüksek risk grubundaydı.
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is a disease characterized by progressive and persistent airflow limitation in the airways and/or alveoli, usually as a result of exposure to harmful particles or gases. According to the World Health Organization, COPD is the third most common cause of death worldwide and is considered a serious public health problem. The disease progresses with chronic symptoms (shortness of breath, cough, sputum) and recurrent exacerbations, significantly reducing quality of life. The DECAF score (Dyspnea, Eosinopenia, Consolidation, Acidosis, Atrial Fibrillation) is a clinical scoring system used to predict mortality in patients admitted to hospital for COPD exacerbations. Studies have shown that the DECAF score is an effective tool for early discharge of low-risk patients and for determining the need for intensive care in high-risk patients. This scoring is used for prognostic assessment and clinical decision support in COPD management. The aim of this study was to evaluate the effect of DECAF score on mortality and clinical outcomes in COPD patients. Material and Method: The data of the patients who were admitted to the Emergency Medicine Clinic of Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital between 01.01.2021-01.06.2024 and met the inclusion criteria were retrospectively evaluated. Patients were divided into groups according to mortality and risk groups. The relationship between DECAF score and demographic, clinical, laboratory and prognosis parameters were analyzed. Results: The mean age of the patients included in the study was 72.9 ± 11.2 years. 48.3% of the patients were female and 51.7% were male. 80.1% of the patients had comorbidities other than COPD. The mean DECAF score was 3.7 ± 1.0 and 90.1% were in the high risk group.