Astımlı çocuklarda ağız sağlığı ve ilaç kullanımının tükürük özelliklerine etkisi
The effect of oral health and medication use on salivary properties in asthmatic children
- Tez No: 916173
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Astım özellikle çocuklarda sık görülen kronik rahatsızlıklardan biridir. Kullanılan ilaçlar ve ağız solunumu ağız sağlığını etkilemektedir. Bu durumun sağlıklı ve astımlı çocukların ağız sağlığı ve tükürük biyofiziksel parametrelerinde bir farklılık oluşturup oluşturmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada sağlıklı ve astımlı 5-13 yaş arası 72 çocuğun ağız sağlığı taraması yapılıp tükürük örnekleri alınmıştır. Alınan tükürük örnekleri üzerinde pH ve element analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Asthma is one of the most common chronic diseases, especially in children. The medications used and mouth breathing affect oral health. The aim of this study was to investigate whether this situation creates a difference in oral health and salivary biophysical parameters of healthy and asthmatic children. In the study, 72 healthy and asthmatic children aged 5-13 years were screened for oral health and saliva samples were taken. Saliva samples were analyzed for pH and elements.