Memenin mikst tümörlerinin klinikopatolojik özellikleri ve cerrahi yaklaşımı
Clinicopathological features and surgical approach to mixed tumors of the breast
- Tez No: 916174
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAMERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Çalışmamız mikst invaziv duktal ve lobüler karsinomların bir arada görüldüğü mikst meme tümörlerinin klinik ve histopatolojik özelliklerini incelemeyi ve cerrahi yaklaşımlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, nadir görülen mikst tümörlerin tanısı, klinik seyri ve tedavi yaklaşımlarına ilişkin bilgiler ile literatüre katkı sunmayı hedeflemiştir. Gereç ve yöntem: Çalışma, 2008-2023 yılları arasında Gazi Üniversitesi'nde invaziv meme kanseri tanısı almış ve cerrahi tedavi uygulanmış 2183 hastadan çalışma kriterlerine uygun 1591 hastayı kapsamaktadır. Veriler retrospektif olarak toplanmış ve hastalar, invaziv duktal karsinom (İDK), invaziv lobüler karsinom (İLK) ve mikst duktal/lobüler karsinom (MDLK) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Hastaların demografik verileri, klinik ve histopatolojik özellikleri ile klnik takip verileri değerlendirilmiştir. Bulgular: MDLK alt tipin daha ileri evrelerde ve daha büyük boyutlarda tanı aldığını göstermektedir. İDK grubunda tümörler daha erken evrede ve küçük boyutlarda tespit edilirken, MDLK grubunda aksiller lenf nodu metastazı daha yaygın olarak gözlenmiştir. Multisentrik tümör oranı en yüksek İDK grubunda (%65,7), en düşük ise MDLK grubunda (%38,8) bulunmuştur. Bu durum cerrahi yaklaşımları da etkilemiş, MDLK grubunda meme koruyucu cerrahinin (MKC) daha sık, İDK grubunda ise mastektominin daha yaygın kullanıldığı saptanmıştır. Östrojen ve progesteron reseptör pozitifliği açısından MDLK, İLK grubuna benzer özellikler göstermiştir. Ancak HER2 pozitifliği, İDK grubunda daha yüksek bulunmuştur. Sağkalım analizlerine göre, MDLK grubunun hastalıksız sağkalım süresi diğer gruplardan daha kısa saptanmış, ancak genel sağkalım süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Sonuç: Bu çalışma, mikst invaziv duktal/lobüler karsinomların (MDLK) tanısı ve yönetimi hakkında değerli bilgiler sunmaktadır. Mikst tümörlerin klinik ve histopatolojik özellikleri açısından heterojen bir yapıya sahip olduğu anlaşılmıştır. Çalışmanın bulguları, mikst tümörlerin yönetiminde multidisipliner bir yaklaşımın önemine işaret etmekte ve daha geniş hasta gruplarında ileriye dönük çalışmalar yapılmasını önermektedir. Bu tür çalışmalar, mikst tümörlerin biyolojik çeşitliliğini daha iyi anlamamıza ve tedavi yaklaşımlarını optimize etmemize katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: Our study aims to investigate the clinical and histopathological characteristics of mixed breast tumors, in which both invasive ductal and lobular carcinomas coexist, and to evaluate their surgical approaches. The study seeks to contribute to the literature by providing insights into the diagnosis, clinical course, and treatment approaches of these rare mixed tumors. Materials and Methods: This study includes 1,591 patients who met the study criteria out of 2,183 patients diagnosed with invasive breast cancer and treated surgically at Gazi University between 2008 and 2023. The data were collected retrospectively, and patients were categorized into three groups: invasive ductal carcinoma (İDK), invasive lobular carcinoma (İLK), and mixed ductal/lobular carcinoma (MDLK). Demographic data, clinical and histopathological features, and clinical follow-up information were analyzed. Results: The findings indicate that MDLK was diagnosed at more advanced stages and with larger tumor sizes. While tumors were detected at earlier stages and smaller sizes in the İDK group, axillary lymph node metastasis was more common in the MDLK group. The highest rate of multicentric tumors was observed in the İDK group (65.7%), while the lowest rate was found in the MDLK group (38.8%). This also influenced surgical approaches, with breast-conserving surgery (BCS) being more frequently performed in the MDLK group, whereas mastectomy was more commonly employed in the İDK group. Regarding estrogen and progesterone receptor positivity, MDLK displayed similar characteristics to the İLK group. However, HER2 positivity was higher in the İDK group. According to survival analyses, disease-free survival (DFS) was shorter in the MDLK group compared to the others, though no statistically significant difference in overall survival (OS) was observed among the groups. Conclusion: This study provides valuable insights into the diagnosis and management of mixed invasive ductal/lobular carcinomas (MDLK). It highlights the heterogeneous nature of mixed tumors in terms of clinical and histopathological features. The findings emphasize the importance of a multidisciplinary approach in managing mixed tumors and suggest the need for prospective studies on larger patient cohorts. Such research will contribute to a better understanding of the biological diversity of mixed tumors and help optimize treatment strategies