İmmun kontrol noktası inhibitörleri kullanan hastalarda akciğer toksisitesi gelişimi
Development of lung toxicity in patients using immune checkpoint inhibitors
  1. Tez No: 916190
  2. Yazar: HİLAL KEFELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KILIÇASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Onkoloji, Chest Diseases, Oncology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: İmmün kontrol noktası inhibitörleri, günümüzde malignite tedavisinde kullanılan çığır açan bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Son yıllarda gittikçe daha fazla popüler olan bu tedavi yönteminin önümüzdeki süreçlerde sıklıkla kullanılacağı öngörülmektedir. İmmun kontrol noktası inhibitörleri kullanıldıkça klinik pratikte multi sistemik yan etkiler görülmektedir. Bu tez çalışmasında nadir de olsa görülen pulmoner toksisite yan etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntemler: Çalışmaya 2021-2023 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü'ne başvurup malignitesi tanısı alan ve immun kontrol noktası inhibitörleri başlanan hastalar (n=201) alınmıştır. Hastaların demografik özellikleri, takipli olduğu sürece boyunca arşivdeki klinik bilgileri ve radyolojik bulguları incelenmiştir. Radyolojik incelemede radyolog, onkolog ve 10 yıl deneyimli 2 göğüs hastalıkları uzmanı tarafından ortak karara varılmıştır. İmmun kontrol noktası inhibitörü kullanımı sonrası radyolojik görüntülemede organize pnömoni (OP), nonspesifik interstisyel pnömoni (NSIP), hipersensitive pnömonisi (HP), akut interstisyel pnömoni (AIP), diffüz alveolar hasar (DAD), fibrotik patern ve yaygın buzlu cam dansitesinde infiltrasyonların görünümü üzerinde durulmuştur. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların %69,7'si erkek, %30,3'ü kadın olup, yaş ortalaması 60±13 yıldır. Hastalar farklı tümör tiplerine sahip olup immun kontrol noktası inhibitörü almaktadır. Hastaların çoğunluğunda %23,9 (n=48) akciğer adenokarsinom tanısı mevcuttur. Çalışmaya alınan hastaların 180'i (%89,5) nivolumab almaktadır. Çalışmaya alınan 201 hastanın sadece 6'sında klinik ve radyolojik olarak uyumlu olabilecek immun kontrol noktası inhibitörü ilişkili pulmoner toksisite saptanmıştır. 6 hastanın 2'sine bronkoskopi yapılmıştır. Bronkoskopi yapılan hastaların 1'inde yüksek eozinofil oranı (%47) görülmüştür. Sonuçlar: İmmun kontrol noktası inhibitörleri günümüzde klasik kemoterapi ajanlarına göre sıklıkla öne geçmektedir. Yeni tedavi rejimi olmasıyla beraber klinikte multisistemik yan etki görülmesi nedeniyle klinisyenleri zorlamaktadır. Yan etkilerin yönetiminde en önemli basamak öncelikle şüphelenmektir. Gereklilik halinde multidispliner yaklaşım gerektirir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Immune checkpoint inhibitors are considered a groundbreaking treatment method used in the treatment of malignancy today. This treatment method, which has become increasingly popular in recent years, is expected to be used frequently in the coming periods. As immune checkpoint inhibitors are used, multi-systemic side effects are observed in clinical practice. In our study, we aimed to evaluate the rare but rare side effect of pulmonary toxicity. Patients and Methods: Patients (n=201) who applied to Istanbul University Oncology Institute between 2021 and 2023, were diagnosed with malignancy, and were started on immune checkpoint inhibitors were included in the study. The demographic characteristics of the patients, clinical information in the archives and radiological findings throughout the follow-up period were examined. A joint decision was made on the radiological examination by the radiologist, oncologist and 2 chest diseases specialists with 10 years of experience. Appearance of organizing pneumonia (OP), nonspecific interstitial pneumonia (NSIP), hypersensitive pneumonia (HP), acute interstitial pneumonia (AIP), diffuse alveolar damage (DAD), fibrotic pattern and diffuse ground-glass density infiltrates on radiological imaging after the use of immune checkpoint inhibitors focused on. Results: Of the patients included in the study, 69.7% were male and 30.3% were female, and the average age was 60±13 years. Patients have different tumor types and are receiving immune checkpoint inhibitors. The majority of patients, 23.9% (n=48), were diagnosed with lung adenocarcinoma. 180 (89.5%) of the patients included in the study are receiving nivolumab. Immune checkpoint inhibitor-related pulmonary toxicity, which could be clinically and radiologically compatible, was detected in only 6 of the 201 patients included in the study. Bronchoscopy was performed in 2 of 6 patients. A high eosinophil rate (47%) was observed in 1 of the patients who underwent bronchoscopy. Conclusions: Immune checkpoint inhibitors are now often ahead of classical chemotherapy agents. Although it is a new treatment regimen, it challenges clinicians because multisystemic side effects are seen in the clinic. The most important step in the management of side effects is to first be suspicious. If necessary, it requires a multidisciplinary approach.