Trabzon ili kestane alanlarında kestane gal arısı biyolojisi, zararı ve mücadele çalışmaları.
Biology, damages and combating studies of chestnut wealth bee in the chestnut fields of trabzon province.
- Tez No: 916221
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Türkiye'de kestane alanlarında zarar yapan en önemli böcek türlerinden biri de Dryocosmus kuriphilus Yasumatsu (Hymenoptera: Cynipidae)'dır. Ülkemizde 2013 yılında Yalova'da tespit edilmesine rağmen geçen 11 yıl içerisinde birçok bölgemize yayılmış ve görüldüğü alanlarda kestane ağaçlarının büyüme ve verimini olumsuz yönde etkileyerek kestanenin en önemli zararlısı konumuna gelmiştir. Burada sunulan tez çalışmasında kestane gal arısının Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü kestanelik alanlarındaki biyolojisi, yayılışı, yayılış gösterdiği alanlardaki zarar oranı ve yapılan mücadele çalışmaları incelenmiştir. Bu çalışma kapsamında 2022-2024 tarihlerinde yapılan çalışmalarda kestane gal arısının kestane alanlarında zarar oluşturduğu görülmüştür. Yapılan arazi incelemelerinde; Maçka Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı Yeşiltepe Şefliği ile Esiroğlu Şefliği ve Sürmene Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı Yomra Şefliği ile Arsin Şefliğinde, Rize ilindeki Pazar Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı Fındıklı ve Ardeşen Orman İşletme Şefliklerindeki kestane alanlarında da gal oluşumları gözlenmiştir. Dryocosmus kuriphilus'un Trabzon Bölge Müdürlüğü Kestane alanlarındaki zararının henüz aşırı düzeyde olmadığı ve ekonomik zarar eşiğinin altında olduğu tespit edilmiştir. Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü Laboratuvarlarında üretimi gerçekleştirilen 6.422 adet Torymus sinensis Kamijo biyolojik mücadele kapsamında Dryocosmus kuriphilus'un görüldüğü alanlara salınmıştır.
Özet (Çeviri)
Dryocosmus kuriphilus Yasumatsu (Hymenoptera: Cynipidae) is one of the most important insect species damaging chestnut areas in Turkey. Although it was detected in Yalova in 2013, it has spread to every region of our country in the last 11 years and has become the most important pest of chestnut by negatively affecting the growth and yield of chestnut trees in the areas where it is seen. In the thesis study presented here, the spread of chestnut gall wasp in the chestnut grove areas of Trabzon Regional Directorate of Forestry, biology, the damage rate in the areas where it spreads, and the control activities carried out were examined. Within the scope of this study, it was observed that chestnut gall wasp caused damage in chestnut areas during the studies carried out in 2022-2024. In the field inspections, gal formations were observed in Yeşiltepe Chief and Esiroğlu Chief of Maçka Forest Management Directorate, Yomra Chief and Arsin Chief of Sürmene Forest Management Directorate, and in chestnut areas in Fındıklı and Ardeşen Forest Management Directorates of Pazar Forest Management Directorate in Rize province. It was determined that the damage of Dryocosmus kuriphilus in the chestnut areas of Trabzon Regional Directorate is not yet excessive and is below the economic damage threshold. Torymus sinensis Kamijo (6.422 adult), which was produced in Trabzon Regional Directorate of Forestry Laboratories, was released to the areas where Dryocosmus kuriphilus was seen within the scope of biological control.