Edirne il merkezindeki aile hekimlerinin toplum yönelimli olmaya yönelik bilgi ve tutumları
The knowledge and attitudes of family physicians in edirne city center regarding community orientation
  1. Tez No: 916229
  2. Yazar: MEHTAP TATLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇAYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, Edirne il merkezindeki aile hekimlerinin sağlık hizmeti sunumunda toplum yönelimli olma yaklaşımına dair bilgi ve tutumları incelenmiştir. Araştırma, aile hekimlerinin toplum yönelimli olma ile ilgili bilgi düzeyleri ve tutumlarının, sosyodemografik özellikleri, kanıta dayalı tıp uygulamaları ve çevresel sürdürülebilirlik gibi faktörlerle ilişkilendirilerek değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Çalışmanın amacı, hekimlerin toplum sağlığına katkıda bulunmalarını sağlamak ve bu alandaki farkındalıklarını artırmaktır. Kesitsel ve tanımlayıcı bir araştırma olan bu çalışma, Edirne il merkezindeki aile sağlık merkezlerinde çalışan 52 aile hekimiyle gerçekleştirilti. Katılımcıların sosyodemografik verileri, toplum yönelimli olma ile ilgili bilgi düzeyleri ve tutumları, anket yardımıyla toplandı. Veriler, aile hekimlerinin genel sağlık hizmeti sunumundaki deneyimlerini ve toplum sağlığına olan katkılarını anlamak amacıyla analiz edildi. Çalışmamıza 27'si (%51,9) kadın, 25'i (%48,1) erkek, toplam 52 doktor katıldı. Katılımcıların ortalama yaşı 49,90±7 iken yaş ortalaması erkeklerde 52,48±6,51 kadınlarda ise 47,51±6,61 olduğu belirlendi. Katılımcıların 38'i (%73,1) pratisyen aile hekimi ve 14'ü (%26,9) uzman aile hekimiydi. Uzman hekimlerin yaş ortalaması 44,06±8,2; pratisyenlerin 51,8±5,4 idi. Aile hekimleri ortalama 24,5 ± 7,6 (min:8, max:35, medyan:25,5) yıldır hekimlik; 13,2 ± 4,9 (min:4, max:19, medyan:16,00) yıldır aile hekimliği yapmaktaydı. Hekimlerin 26'sının toplam hekimlik süresi 25 yıldan fazla olduğu saptandı. Araştırma bulguları, aile hekimlerinin toplum yönelimli olma konusunda bilgi düzeylerinin, özellikle kanıta dayalı tıp ve çevresel sürdürülebilirlik gibi konularda önemli ölçüde değişiklik gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, pratisyen hekimlerin, toplum sağlığı konularında uzman hekimlerden daha fazla bağımsız kaynaklardan bilgi edinme eğiliminde oldukları saptanmıştır. Meslek süresi 25 yıl ve üzeri olan hekimler ise sürekli eğitim ihtiyacı doğrultusunda, güncel konularla ilgili kaynaklardan daha fazla faydalanmaktadır. Kadın hekimlerin, meslek dışı sorumluluklar nedeniyle akılcı ilaç kullanımı gibi konularda erkek hekimlerden daha düşük bilgi düzeyine sahip olduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, hekimlerin afet yönetimi ve bulaşıcı hastalıklar konusundaki bilgi eksiklikleri, halk sağlığı açısından önemli bir risk faktörü olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak, toplum yönelimli olma bilgisi ve tutumu, aile hekimlerinin sağlık hizmeti sunumunda önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın sonuçları, aile hekimlerinin toplum sağlığına yönelik farkındalıklarının artırılması ve sürekli eğitim programlarının güçlendirilmesi gerektiğini göstermektedir. Çalışmamız sınırlı bir coğrafi alanda yapılmış olup, Türkiye genelinde daha geniş çaplı araştırmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the knowledge and attitudes of family physicians in the central district of Edirne regarding the community-oriented approach in healthcare delivery. The research aims to evaluate the knowledge levels and attitudes of family physicians toward community orientation in relation to sociodemographic characteristics, evidence-based medical practices, and environmental sustainability. The goal of the study is to enhance physicians' contributions to public health and raise awareness in this area. This cross-sectional and descriptive study was conducted with 52 family physicians working in family health centers in the central district of Edirne. Participants' sociodemographic data, knowledge levels, and attitudes toward community-oriented healthcare were collected using a questionaire. The data were analyzed to understand the physicians' experiences in general healthcare delivery and their contributions to community health. A total of 52 physicians participated in the study, 27 (51.9%) of whom were female and 25 (48.1%) male. The mean age of the participants was 49.90 ± 7 years. The average age was 52.48 ± 6.51 for males and 47.51 ± 6.61 for females. Among the participants, 38 (73.1%) were general family physicians, while 14 (26.9%) were specialist family physicians. The average age of specialist physicians was 44.06 ± 8.2 years and that of general practitioners was 51.8 ± 5.4. The family physicians had been practicing medicine for an average of 24.5 ± 7.6 years (min: 8, max: 35, median: 25.5) and working as family physicians for an average of 13.2 ± 4.9 years (min: 4, max: 19, median: 16.00). It was found that 26 of the physicians had been practicing medicine for more than 25 years. The findings revealed significant variations in family physicians' knowledge of community-oriented care, particularly regarding evidence-based medicine and environmental sustainability. General practitioners were found to be more inclined than specialists to seek information from independent sources on community health topics. Physicians with 25 or more years of professional experience made greater use of current resources to meet their ongoing educational needs. Female physicians were found to have lower levels of knowledge on topics such as rational drug use, which was attributed to non-professional responsibilities. Moreover, deficiencies in physicians' knowledge about disaster management and infectious diseases were identified as significant risk factors for public health. In conclusion, knowledge and attitudes regarding community orientation play a critical role in the delivery of healthcare services by family physicians. The results of this study highlight the need to increase family physicians' awareness of community health and to strengthen continuous education programs. Since the study was conducted in a limited geographic area, it is recommended that broader research be conducted across Turkey.