Orta Karadeniz Bölgesinden toplanan inek çiğ sütlerinde subklinik mastitis risk düzeylerinin tespiti
Determination of subclinical mastitis risk levels in cow raw milk samples collected from the Middle Black Sea Region
  1. Tez No: 916230
  2. Yazar: BÜŞRA AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ ATASEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma, Orta Karadeniz Bölgesi'ndeki bazı illerden toplanan inek çiğ sütlerinde subklinik mastitis (SM) risk düzeylerinin belirlenmesi ve somatik hücre sayısı (SHS) kaynaklı süt verim kayıplarının tahmin edilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tabakalı rastgele örnekleme yoluyla Amasya (n=18), Çorum (n=26) ve Samsun (n=34) illerindeki süt sığırcılığı işletmelerinden Ocak-Şubat 2024 döneminde toplanan güğüm sütü örnekleri SHS, Kaliforniya mastitis testi (CMT) ve mastitis kart testi (MTK) ile analiz edilmiştir. SM risk düzeyi (SMRP100)'nin illere göre ne tür değişim izlediğinin belirlemek amacıyla, 100 puan üzerinden risk değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine subclinical mastitis (SM) risk levels and to estimate mil yield losses due to somatic cell count (SCC) in raw cow milk collected from some provinces in the Central Black Sea Region. Bucket milk samples from dairy cattle farms in Amasya (n=18), Çorum (n=26) and Samsun (n=34) provinces were collected with stratified random sampling during January-February 2024. SCC, California mastitis test (CMT) and mastitis card test (MTK) were analyzed. To determine the changes in SM risk level (SMRP100) across provinces, the test values were evaluated based on a risk score of 100 points. While there was no difference between SHS and MTK values in the evaluation according to provinces, the lowest average CMT values were determined in Amasya and the highest average CMT values in Samsun (P< 0.05). SMRP100, milk yield loss rate due to SHS and possible infected lobe rate (PIL) of the samples were determined as 35.51±2.383, 7.02±0.346% and 16.94±0.913%, respectively. Low-medium SM risk results of enterprises revealed the need to improve milking procedures, barn hygiene and milk storage conditions.