Çocuklarda inhalasyon hasarının epidemiyolojik ve klinik seyirlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the epidemiological and cli nical course of inhalati̇on injuries in children
  1. Tez No: 916306
  2. Yazar: FAHRİ AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş ve Amaç: Yanık hastalarında inhalasyon hasarının bulunmasının mortaliteyi 24 kat artırdığı bilinmektedir. Özellikle çocuklarda, inhalasyon hasarının mortalite oranının %20-30 arasında olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmada, çocuk yanık merkezimizde tedavi edilen tüm hastalar incelenmiş, inhalasyon hasarı tespit edilenlerin dört yıllık verileri değerlendirilmiştir. Bu hastaların klinik ve demografik özellikleri, diğer yanık hastalarıyla karşılaştırarak değerlendirip inhalasyon hasarının klinik sonuçlarının ortaya koyulmasını sağlamak. Gereç ve Yöntem: Merkezimizde 24.08.2019 ve 23.08.2023 tarihleri arasında yatarak tedavi gören, 0-18 yaş arasındaki tüm hastalar dahil edildi. Hastaların dosyaları ve bilgisayar kayıtları retroprospektif olarak incelendi. Öncelikle merkezimizde yatan tüm hastaların klinik ve demografik verileri incelendi. Ardından alev yanığı olan hastalar ve diğer nedenlerle yananlar olarak iki gruba ayrıldı. Alev yanığı hastaların da inhalasyon hasarı olanlar ve olmayanlar olarak iki gruba ayrılarak incelendi. Sonrasında inhalasyon hasarı olan hastalar kendi içerisinde cinsiyete göre, yaş gruplarına göre (0-4 yaş, 5-9 yaş, 10-14 yaş, 15-18 yaş) gruplara ayrıldı.Tüm gruplardaki hastalar demografik ve klinik verilerine göre karşılaştırıldı.Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilerek literatür ile karşılaştırıldı. İstatistiksel analiz SPSS ver.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: It is well-known that the presence of inhalation injury in burn patients increases mortality by 24 times. In children, the mortality rate of inhalation injuries is reported to range between 20% and 30%. This study aims to evaluate all patients treated at our pediatric burn center, analyze four years of data from those diagnosed with inhalation injury, and compare their clinical and demographic characteristics with other burn patients to better understand the clinical outcomes of inhalation injuries. Materials and Methods: All patients aged 0-18 years who were hospitalized and treated in our center between August 24, 2019, and August 23, 2023, were included. Patient files and electronic records were reviewed retrospectively. Initially, the clinical and demographic data of all hospitalized patients were examined. The patients were then divided into two groups: those with flame burns and those with burns from other causes. The flame burn group was further divided into those with and without inhalation injury. Patients with inhalation injury were then subgrouped by gender and age groups (0-4 years, 5-9 years, 10-14 years, 15-18 years). All groups were compared based on demographic and clinical data. The results were analyzed statistically and compared with the literature.