Burdur il merkezinde görev yapan fen bilimleri öğretmenlerinin orman okulları hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
An examination of the opinions of science teachers working in the city center of Burdur on forest schools
- Tez No: 916350
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, Burdur il merkezinde görev yapan fen bilimleri öğretmenlerinin orman okulları hakkındaki görüşlerinin incelenmesidir. Araştırmada, nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veriler araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırmadaki örneklem; seçkisiz olmayan örnekleme türlerinden tipik örnekleme yöntemine uygun olarak seçilmiştir. Araştırma, 2022-2023 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde Burdur il merkezinde görev yapan 20 fen bilimleri öğretmeni ile görüşülerek gerçekleştirilmiştir. Fen bilimleri öğretmenlerinin orman okulları hakkında görüşlerinin belirlenmesi için araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formunun kişisel bilgiler bölümünde öğretmenlerin cinsiyet, bulundukları okuldaki hizmet süresi, ikamet adresleri ile ilgili bilgilerine yönelik sorular bulunmaktadır. İkamet bilgileri dışındaki sorulara yönelik elde edilen veriler yüzdelik olarak tabloda gösterilmiştir. Araştırmacı tarafından Burdur il merkezinde görev yapan fen bilimleri öğretmenleriyle orman okulları ile ilgili görüşlerini incelemek amacıyla yapılan görüşmelerde yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak elde edilen veriler betimsel analiz tekniği ile çözümlenmiştir. Araştırmacı tarafından araştırmaya gönüllü olarak katılan Burdur il merkezinde görev yapan fen bilimleri öğretmenlerine açık uçlu olarak 6 soru sorulmuş ve alınan cevaplar doğrultusunda öğretmenlerin orman okullarını fen bilimleri dersi öğretim programı ile ilişkilendirilebileceği ve öğrenme ortamı olarak kullanabileceği, orman okullarının fen bilimleri öğretim programıyla uyumlu bir okul dışı öğrenme ortamı olduğu, öğrencilerin bilişsel, duyuşsal ve sosyal becerilerinin gelişimine olumlu katkı sağladığı, orman okullarında yapılan etkinliklere katılan öğrencilerin doğa ile olan etkileşiminin arttığı, orman okullarının öğrencilere doğada yaşayan canlıları doğal yaşam alanında gözleme ve inceleme imkanı verdiği, canlıları ve çevreyi korumaya ve saygı duymaya yönelik tutumlar kazandırdığı, yaparak yaşayarak öğrenmeye fırsat sağladığı yönünde görüşler tespit edilmiştir. Bunun yanında orman okullarında uygulanan etkinlikler sırasında öğrencilerle ilgili yaşanabilecek güvenlik ile ilgili problemlerin ortaya çıkması, bazı velilerin okul dışı ortamlarda kendi çocuklarıyla ilgili kaygıları, bürokratik işlemlerin uzun ve zaman alıcı olması gibi sorunlar nedeniyle bazı öğretmenlerin okul dışı ortamlarda etkinlik yapmayı daha az tercih etmesiyle ilgili görüşler de ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the views of science teachers working in the Burdur city center on forest schools. A qualitative research method was employed in the study. The data were collected using a semi-structured interview form prepared by the researcher. The sample for the study was selected through the typical case sampling method, one of the non-random sampling techniques. The study was conducted during the second semester of the 2022-2023 academic year, with interviews held with 20 science teachers working in the Burdur city center. The semi-structured interview form, prepared by the researcher to determine science teachers' views on forest schools, included a section on demographic information, such as teachers' gender, length of service at their current school, and residential address. Data obtained from questions other than those regarding residential information were presented in tabular form as percentages. The data collected from the interviews with science teachers in Burdur, using the semi- structured interview form, were analyzed through descriptive analysis. In the interviews, six open-ended questions were posed to volunteer participants. Based on their responses, it was found that science teachers perceive forest schools as an outdoor learning environment that can be integrated into the science curriculum. Teachers stated that forest schools are compatible with the science teaching curriculum, positively contribute to students' cognitive, affective, and social skills, and enhance students' interaction with nature through activities conducted in forest schools. Additionally, teachers noted that forest schools provide students with the opportunity to observe and explore living beings in their natural habitats, fostering attitudes of environmental conservation and respect. Forest schools were also viewed as platforms for experiential learning, offering students hands-on educational experiences. However, certain challenges were also identified, such as potential safety issues during activities, parental concerns about their children's participation in outdoor environments, and the time-consuming nature of bureaucratic processes. These factors were noted as reasons why some teachers might prefer to engage in fewer activities outside the classroom.