24. güneş çevriminde güneş lekesi bölgelerinin dağılımınınincelenmesi
The investigation of the distribution of sunspot regions inthe 24th solar cycle
- Tez No: 916351
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAKILÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Astrofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Güneş, Dünya'daki yaşamın kaynağı ve Dünya'ya en yakın yıldız olarak insanlığın her zaman ilgisini çekmiştir. Güneş'i anlamak, diğer yıldızları anlamanın önemli bir ilk adımıdır. Güneş lekeleri, Güneş'in yüzeyinde yer alan ve Dünya'dan gözlemlenebilen nispeten soğuk bölgeler olup, Güneş fotosferinde meydana gelen değişimlerin en belirgin gözlemlenebilir işaretidir. Bu lekeler, tarih öncesi çağlardan itibaren Güneş'in dinamik bir yapıya sahip olduğunun açık bir göstergesidir. Bu dinamik yapının içinde, Güneş lekeleri çeşitli evreler geçirmektedir. Güneş lekeleri doğar, büyür, farklı konumlarda görülür, yaşam süreleri değişir ve büyük güneş patlamalarına yol açabilir. Güneş lekelerinin yapısal oluşumu ve yok oluşunu etkileyen birçok fiziksel etmen vardır. Bunlardan en önemlisi Güneş'in manyetik alanındaki değişimdir. Güneş'in diferansiyel dönmesi, Güneş lekelerinin oluşumuna sebep olan manyetik alan değişimlerinin temel nedenidir. Güneş lekelerinin manyetik alanlarını belirlemede çeşitli teknikler, özellikle spektropolarimetreler ve görüntüleme manyetografları kullanılır. Güneş lekelerinin konumlarındaki, alanlarındaki, manyetik sınıflandırmalarındaki ve Zürich sınıflandırmalarındaki değişiklikler, Güneş'in hangi yarıküresinin daha aktif olduğu hakkında bilgi verebilir ve Güneş'in 24. döngüsünden 25. döngüsüne geçişi sırasında manyetik alanındaki değişimlerle ilgili fikir sunar. Bu çalışmada, 2023 yılı boyunca her ayın 1., 7., 14., 21. ve 28. günlerinde Güneş'in kuzey ve güney yarıkürelerindeki Güneş lekelerinin fotoğrafları, alanları, konumları, manyetik alanları, yaşam süreleri ve büyük patlamalar üretip üretmedikleri gibi özellikleri incelenmiştir. Ayrıca, 2023 yılı boyunca Güneş lekesi alanlarındaki değişimler grafiksel olarak gösterilmiştir. 24. Güneş döngüsünden 25. döngüsüne geçerken Güneş'teki aktivite değişimleri detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Sonuç olarak, 2023 yılında Güneş'in kuzey yarıküresinde daha fazla Güneş lekesi bölgeleri belirlenmiştir. Bunlardan en büyük Güneş lekesi 1100 MH olarak 2 Temmuz'da hesaplanmıştır. Güneş lekelerinin büyüklüğü ile Güneş leke sayılarının doğru orantılı olduğunu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The Sun, as the source of life on Earth and the closest star to our planet, has always captivated humanity. Understanding the Sun is an important first step in understanding other stars. Sunspots are relatively cool regions on the Sun's surface that can be observed from Earth, and they are the most distinct observable signs of changes occurring in the Sun's photosphere. These spots have been clear indicators of the Sun's dynamic structure since prehistoric times. Within this dynamic structure, sunspots undergo various phases. Sunspots are born, grow, appear in different locations, have varying lifespans, and can lead to significant solar flares. Many physical factors influence the formation and decay of sunspots, The most important of which is the variation in the Sun's magnetic field. The Sun's differential rotation is the primary cause of the magnetic field changes that lead to the formation of sunspots. Various techniques, especially spectropolarimeters and imaging magnetographs, are used to determine the magnetic fields of sunspots. Changes in the locations, areas, magnetic classifications, and Zurich classifications of sunspots can provide information about which hemisphere of the Sun is more active and offer insights into the changes in the magnetic field during the transition from the Sun's 24th cycle to the 25th cycle. In this study, the characteristics of sunspots, such as their photos, areas, locations, magnetic fields, lifespans, and whether they produced major flares, were examined on the 1st, 7th, 14th, 21st, and 28th of each month throughout the year 2023, in both the northern and southern hemispheres of the Sun. Additionally, changes in sunspot areas throughout 2023 were graphically displayed. The changes in solar activity during the transition from the 24th to the 25th solar cycle were analyzed in detail. As a result, more sunspot regions were identified in the northern hemisphere of the Sun in 2023. The largest sunspot, measured at 1100 MH, was recorded on July 2nd. It was found that there is a direct correlation between the size of sunspots and the number of sunspots.