Yoğun bakımda yatan septik şoklu hastalarda sistemik immun inflamasyon indeksi mortaliteyi öngördürür mü?
Does the systemic immune inflamation index predict mortality in patients with septic shock in intensive care unit?
- Tez No: 916360
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL GÖNDEREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Yoğun bakım ünitesinde yatan septik şoklu hastaların yoğun bakımda yatış süresi ve ölüm oranlarını öngörmede; sistemik immun inflamasyon indeksinin (SII) prognostik değerini belirlemek, parametre olarak kullanılabilirliğini değerlendirmek ve diğer mortalite prediktörleri ile karşılaştırmak amaçlanmıştır. Yöntem: Mart 2022- Mart 2024 tarihleri arasında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi iç hastalıkları yoğun bakım ünitesinde Sepsis3.0 kriterlerine göre septik şok tanısı ile yatan hastalar çalışmaya dahil edildi. Sepsis3.0 kriterlerine göre septik şok tanısı ile yoğun bakımda yatan 317 hasta içinden dışlama kriterleri olan hematolojik malignitesi olan hastalar, yoğun bakım yatış süresi 24 saatten az olan hastalar, geçmişinde daha önce yoğun bakım yatış öyküsü olan hastalar ve daha önce septik şok tanı öyküsü olan hastalar çıkarıldı. Yatış süresi 24 saatten uzun olan 231 hasta çalışmaya dahil edildi. 231 hasta SPSS sistemine aktarıldı. Sayısal değişkenlere ait verilerin normal dağılımı Shapiro Wilk normallik testi ile değerlendirildi. İki grubun karşılaştırılmasında verilerin normal dağılması durumunda independent samples t test, verilerin normal dağılmaması halinde Mann Whitney U Testi kullanıldı. Kategorik değişkenlerin birbirleri ile karşılaştırılmasında Pearson ve Fisher exact testlerden yararlanıldı. Bulgular: Çalışmada 231 septik şoklu hasta incelendi. Hastaların ortalama yaşı 72 yıl olup 126'sı (%54,5) erkek, 105'i (%45,45) kadındı. Mortalite oranı %47,6 olarak tespit edildi. Septik şok tanısına eşlik eden tanılar olarak akut böbrek yetmezliği, solunum yetmezliği, dekompanze kalp yetmezliği, nörolojik sistem hastalıkları, gastrointestinal sistem hastalıkları, üriner sistem hastalıklarıi vasküler sistem hastalıkları, yara yeri enfeksiyonu, katater enfeksiyonu, endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları değerlendirmeye alındı. Eşlik eden hastalıklar olarak hipertansiyon, koroner arter hastalığı, diyabetes mellitus, kronik böbrek hastalığı, nörolojik sistem hastalıkları, venöz tromboemboliler, gastrointestinal sistem hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, karaciğer sirozu, onkolojik maligniteler, üriner sistem hastalıkları değerlendirmeye alındı. En sık görülen enfeksiyon odağı solunum yolu enfeksiyonları olarak saptandı. Yatışın ilk 24 saatine ölçülen SII değerinin mortalite ile ilişkisi için yapılan ROC eğrisine göre eğri altında kalan alan (AUC) 0,598;95%CI;0,531-0,661 bulunmuştur. SII için optimum kesme değeri 928 olarak belirlenmiştir ve bu kesme değerine göre duyarlılık %88,43 ve özgüllük %29,09 olarak hesaplanmıştır. SII için uygulanan Cox Regresyon Modelinde, SII'nın sağkalım süresi üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to determine the prognostic value of systemic immune inflamation index (SII) and evaluate the use of it as a parameter for the prediction of length of stay and mortality rates of the patients with septic shock in the intensive care unit and compare it with the other mortality predictors. Methods: Patients hospitalized in the Internal Medicine Intensive Care Unit of Izmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital between March 2022 and March 2024 with the diagnosis of septic shock according to Sepsis 3.0 criteria were included in the study. Among the 317 patients hospitalized in the intensive care unit with the diagnosis of septic shock according to Sepsis 3.0 criteria, patients with hematological malignancies, patients that have less than 24 hours of length of stay in the intensive care unit, patients with a history of previous intensive care admission, patients with a previous history of septic shock were excluded according to the exclusion criteria. 231 patients with a hospital stay longer than 24 hours were included in the study. The included 231 patients' data were imported into SPSS system. Normal distribution of the data of numerical variables were evaluated with the Shapiro Wilk normality test. In comparing the two groups, independent samples t test was used when the data were normally distributed, and Mann Whitney U test was used when the data were not normally distributed. Pearson and Fisher exact tests were used to compare categorical variables with each other. Results: 231 patients with septic shock were analyzed in the study. The average age of the patients was 72 years; 126 (54.5%) of the patients were men and 105 (45.45%) of the patients were women. The mortality rate was determined as 47.6%. Acute renal failure, respiratory failure, decompensated heart failure, neurological system diseases, gastrointestinal system diseases, urinary system diseases, vascular system diseases, wound site infections, catheter infections, endocrinology and metabolism diseases were evaluated as the diagnoses accompanying the diagnosis of septic shock. Hypertension, coronary artery disease, diabetes mellitus, chronic renal failure, neurological system diseases, venous thromboembolisms, gastrointestinal system diseases, respiratory system diseases, liver cirrhosis, oncological malignancies and urinary system diseases were evaluated as the comorbidities. The most common source of infection was respiratory tract infections. According to the ROC curve made to determine the association of the SII measured in the first 24 hours of hospitalization to the mortality, the area under the curve (AUC) was found to be 0.598; 95%CI; 0.531-0.661. The optimum cut-off value for SII was determined as 928, and according to this cut-off value, sensitivity was calculated as 88.43% and specificity was calculated as 29.09%. According to the Cox Regression Model applied for the SII, it was determined that the SII had a significant relationship with the survival time.