رسائل الدكتورة في الحديث وعلومه في تركيا بين عامي 1997-2021
1997-2021 yılları arasında Türkiye'de hadis alanında yapılan doktora tezleri: Tahlil çalışması
- Tez No: 916359
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYAD SALİM AL ABADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Jordan University of Science and Technology
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu çalışma, 1997-2021 yılları arasında Türkiye'de hadis alanında yapılan doktora tezlerini ele almaktadır. Çalışmayı iki bölüme ayırdık. Birinci bölümde genel olarak erken dönem hadis tasniflerine, özelde ise Türkiye Cumhuriyeti dönemindeki hadis çalışmalarına değindik. Daha sonra hadis alanında yapılmış doktora tezlerini sayıya, üniversiteye ve konuya göre dağılımını gösterdik ve çalışmaların içeriği ile ilgili bazı değerlendirmelerde bulunduk. İkinci bölümde doktora tezlerini konularına göre ayırarak her tezin içeriğini ayrı ayrı anlattık. Tezimizde, İslami Araştırmalar Merkezi web sitesinde yer alan“İlahiyat Fakülteleri Tezler Dizini Veritabanı”kullanılmıştır. Ayrıca YÖK web sitesinde yer alan Ulusal Tez Merkezi veri tabanına başvurulmuştur. Türkiye'de din eğitimi, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında bir durgunluk dönemi geçirmiş ve bu dönemde yürütülen hadis çalışmaları, tercüme ve şerh odaklı olmuştur. Bu durgunluk 1949 yılında Ankara'da Yüksek İslam Enstitüsünün açılmasına kadar devam etmiş ve 1957 yılında İlahiyat Fakültesi bünyesinde hadis alanındaki akademik çalışmalar yoğunlaşmaya başlamıştır. 1997-2021 yılları arasında Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinde doktora tezi sayısı 305'e ulaşmıştır. Çalışmaların en verimli olduğu yıl, çalışma sayısının 25'e ulaştığı 2017 yılı olup, bu alanda en fazla katkı sağlayan üniversite ise 64 doktora tezi ile Ankara Üniversitesi'dir. Yapılan çalışmalar Peygamber -Sallallahu aleyhi ve sellem-'in hadislerini bilimsel ölçülere göre anlamak ve hadis ilmine yeni bir şeyler sunmaya çalışmak için büyük çabalar sarf edildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the doctoral theses in Hadith and its sciences conducted in Turkey between the years 1997-2021. The research is divided into two chapters. The first chapter discusses the general classification of Hadith and its specific classification in the Republic of Turkey. The theses are categorized according to their numbers, universities, subject matter, and content. The second chapter focuses on the topics of the doctoral theses and presents a detailed explanation of each thesis. The research methodology involved the use of the Islamic Research Center index for the theses of the faculties of Sharia, and the“Index database for theses of faculties of Sharia”on the website of the Islamic Research Center. Additionally, the National Thesis Center database on the website of the Higher Education Council was also reviewed. During the early years of the Turkish Republic, religious education experienced a period of stagnation, and the study of Hadith during this period was limited and focused mainly on translation and explanation. The situation persisted until the opening of the Higher Islamic Institute in Ankara in 1949, and the intensification of academic studies in the field of Hadith within the Faculty of Divinity began in 1957. The study revealed that the number of doctoral theses on Hadith and its sciences conducted in Turkish universities between 1997 and 2021 reached 270 theses. The year 2017 was the most productive year, with 25 studies, and Ankara University was the university that contributed the most in this field, with 61 doctoral theses. The study demonstrated significant efforts to understand the sayings of the Prophet Muhammad peace be upon him and his Sunnah, according to academic standards, and to present something new in the science of Hadith. However, the research also identified some shortcomings in the studies.