Tarihi çevrede yeni yapı: Beyoğlu İstiklal Caddesinde yeni yapı için yönlendirici tasarım ilkeleri
New building in historical environment: Guiding design principles for new building on Istiklal Avenue in Beyoğlu
  1. Tez No: 916369
  2. Yazar: PINAR TABAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 398
Özet
Tarihi çevreler; korunması ve planlamasında sürdürülebilirlik ilkelerinin esas olduğu dinamik alanlardır. Yeni yapı tasarımları kentsel gelişmenin parçası olarak kentlerin canlandırılmasında bir araç olarak kullanılmaktadır. Fakat uygulamalar yapılırken korumayla kentsel gelişme planlarının dengelenememesi problemlere yol açmaktadır. Tarihi çevre karmaşık ve çok katmanlı bir yapıya sahiptir ve planlama sürecindeki bu güçlükler çalışmanın çıkış noktasını oluşturmaktadır. Planlama aşamasındaki belirsizlikler kültürel miras değerlerinin zarar görmesi, bütünlüklerinin bozulması ve uyumsuz gelişmelere neden olmaktadır. Çalışmanın 1. Bölümünde konuyla ilgili mevcut boşluk ve eksikliklere dikkat çekmek hedeflenmiştir. II. Bölümde;“tarihi çevre koruma”kavramının gelişimi açıklanmıştır. Bilimsel koruma çalışmalarının başladığı XX. yy.'dan başlayarak büyük yıkımlara neden olan Dünya Savaşları'nın ardındaki süreç incelenmiştir. Uluslararası birçok kurumun tohumlarının atıldığı dönem (1950'ler) ile ortak çalışmaların hızlandığı, tüzük/ anlaşmaların kayıt altına alınarak koruma kavramının bilimselleştiği 1970'li yıllar ele alınmıştır. Hızlı kentleşmeyle değişen kentlerdeki çevre kirliliği hassasiyeti ile kaynak tüketiminin tartışıldığı, sürdürülebilirlik kavramının doğduğu 1980'ler, teknolojik gelişmelerin hızlandığı 1990'lar açıklanmıştır. 2000'li yıllarda korumanın sınırlarının genişlemesi, kentsel gelişmenin koruma kavramıyla beraber ele alınmasına değinilmiştir. Çalışmanın III. Bölümünde tarihi çevrede tasarımın yasal boyutu ele alınmıştır. Dünyada ve Türkiye'de koruma alanlarında yeni yapı yasa ve yönetmelikleri, uluslararası, ulusal ve yerel ölçekteki kuruluşlarla yetki alanları açıklanmıştır. Tarihi çevrede yeni yapıyla ilgili görev alan tüm aktörler incelenmiştir. IV. Bölüm tarihi çevrede yeni yapı uygulama boyutudur. Tarihi kentlerde yeni yapı uygulamalarının ölçekleri, türleri, mevcut çevreyle olan ilişkileri, tasarım anlayışları ve tasarım ilkeleri açıklanmıştır. V. Bölümde örnek kentlerdeki yeni yapı uygulamaları incelenmiştir. Bu kentler; • Viyana • Münih • Rotterdam • İstanbul olarak seçilmiştir. Tarihi çevredeki örnekleri ve yoğun miras dokusuyla Viyana, Bavyera'nın başkenti Münih incelemeye değer bulunmuştur. Yeni yapı uygulamalarının yoğunluğuyla modern mimarlığın müzesi olarak adlandırılan Rotterdam kenti diğer örnek alandır. Örnek yapıların; bulundukları kentlerdeki koruma yasaları ve uygulayıcıları, tarihsel gelişim süreçleri, mimari özellikleri, tasarım ilkelerine göre analizlerine yer verilmiştir. Tüm kentlerdeki analizler karşılaştırılarak bulgular elde edilmiştir. Çalışmanın VI. Bölümü tezde incelenen uluslararası çalışmalar, örnek kentlerdeki yasal araçlar ve yeni yapı örneklerinden elde edilen bulgular sentezlenerek“yönlendirici tasarım ilkeleri”elde edilmiştir. Bu ilkeler Beyoğlu İstiklal- Caddesi üzerinde denemiştir. Tarihi çevrelerde üretilen çağdaş tasarımların kentsel dokunun önemli bileşenleri olduğu görülmektedir. Bundan dolayı tezin VII. ve Sonuç Bölümünde tarihi çevrede yeni yapı için yönlendirici tasarım ilkelerinin üretilmesinin yeni tasarımların kalitesini arttıracağı, tarihi kentin korunması ve sürdürülebilirliğine olumlu katkı sağlayacağı belirtilmiştir. Bu tez çalışmasının tarihi kentlerdeki yeni yapılarla ilgili yönlendirici tasarım ilkeleri için bir yaklaşım üreterek bu alanlarda çalışan tüm aktörler adına bir kaynak oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Historic environments are dynamic areas where sustainability principles are essential in conservation and planning. New building designs are used as a tool to revitalise cities as part of urban development. However, the inability to balance conservation and urban development plans during implementation leads to problems. The historic environment has a complex and multi-layered structure and these difficulties in the planning process constitute the starting point of the study. Uncertainties in the planning stage cause damage to cultural heritage values, deterioration of their integrity and incompatible developments. In Chapter 1 of the study, it is aimed to draw attention to the existing gaps and deficiencies on the subject. In Chapter II, the development of the concept of“historical environmental conservation”is explained. Starting from the XXth century, when scientific conservation studies began, the process behind the World Wars, which caused great destruction, is analysed. The period when the seeds of many international institutions were seen (1950s) and the 1970s, when joint studies accelerated, statutes/agreements were recorded and the concept of conservation became scientific, are discussed. The 1980s, when environmental pollution sensitivity and resource consumption in cities were discussed, the concept of sustainability was born, and the 1990s, when technological developments accelerated, were explained. In the 2000s, the expansion of the boundaries of conservation and the handling of urban development together with the concept of conservation are mentioned. In Chapter III of the study, the legal dimension of design in the historical environment is discussed. New construction laws and regulations in conservation areas in the world and in Turkey, international, national and local organisations and their jurisdictions are explained. All actors involved in the new building in the historic environment are analysed. Chapter IV is the dimension of new building implementation in the historic environment. The scales, types, relations with the existing environment, design approaches and design principles of new building applications in historic cities are explained. In Chapter V, new building applications in case studies are analysed. These case studies are, - Vienna - Munich - Rotterdam - Istanbul Vienna, with its examples in the historical environment and its dense heritage texture, and Munich, the capital of Bavaria, were found worthy of examination. Rotterdam, which is called the museum of modern architecture with its intensity of new building applications, is another sample area. The sample buildings are analysed according to the conservation laws and practitioners, historical development processes, architectural features and design principles. Findings were obtained by comparing the analyses in all cities and these findings were superposed. In Chapter VI of the study, 'guiding design principles' were obtained by synthesising the findings obtained from the international studies examined in the thesis, legal instruments in the sample cities and new building examples. These principles were tested on Beyoğlu- Istiklal Avenue. It is proved that contemporary constructions designed in historical environments are important components of the urban fabric. Therefore, in Chapter VII and Conclusion of the thesis, it is stated that the production of guiding design principles for new constructions in the historical environment will increase the quality of new designs and contribute positively to the protection and sustainability of the historical city. It is thought that this thesis study will create a resource for all actors working in these areas by producing an approach for guiding design principles for new buildings in historical cities.