Aile hekimlerinin obsesif kompulsif bozukluk hakkındaki bilgi düzeyi ve görüşlerinin değerlendirilmesi
Assessment of family physicians knowledge levels and perspectives on obsessive-compulsive disorder
  1. Tez No: 916370
  2. Yazar: MUHAMMED SELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL KUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) toplumda sık görülen ve yaşamı olumsuz etkileyen önemli bir hastalıktır. OKB'nin birinci basamağa entegrasyonu birinci basamakta çalışan hekimlerin bilgisi ve bu hastalık hakkındaki görüşleri ile yakından ilişkilidir. Bu çalışma ile birinci basamak hekimlerin OKB'nin tanı, tarama ve tedavi konusundaki yaklaşımını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel ve tanımlayıcı bir çalışmadır. Türkiye'deki aile hekimlerinin bilgi düzeyi ve görüşleri bağımlı değişken, sosyodemografik veriler ise bağımsız değişken olarak alınmıştır. Anketimiz toplam 56 sorudan oluşmaktadır. Anketin birinci bölümünde çoğunluğu sosyodemografik sorular olmak üzere 24 soru bulunmaktadır. Anketin ikinci bölümünde 22 soruluk bilgi düzeyi soruları yer almaktadır. Anketin son bölümünde hekimlerin OKB hastalığı hakkındaki görüşlerine dair 10 soru yer almaktadır. Anket yüz yüze veya dijital ortamda doldurulmuştur. Bulgular: Çalışmaya 519 aile hekimi katılmıştır. Aile hekimlerinin bilgi puanı ortalaması 8,86±3,64 (Min-max=0-22) olarak bulunmuştur. Görüş puanı ortalaması ise 10,49±4,02 (Min-max=0-20) şeklindedir. Hekimin rotasyon dışında OKB ile ilgili eğitim alması, psikiyatrik muayene yapması, ölçek kullanması, diğer ruhsal hastalıklara tarama yapması, asistanlıktaki psikiyatri eğitiminin yeterli görmesi, sevk ettiği OKB hastası bulunması, çevresinde veya kendisinde OKB hastalığı bulunması bilgi düzeyini olumlu etkilemiştir. Hekimin bilgi puanının yüksek olması, bekar ve çocuğunun olmaması, hasta sayısının az olması, daha genç olması, muayene süresinin uzun olması; OKB'nin birinci basamağa entegrasyonu hakkındaki görüş puanını olumlu etkilemiştir. Sonuç: Aile hekimlerinin OKB hakkındaki bilgi düzeyi düşük çıkmıştır. OKB'nin birinci basamağa entegre edilebileceği konusundaki olumlu sayılabilecek görüş puanı umut vericidir. Hekimlerin sosyodemografik özellikleri, eğitimleri, mesleki özellikleri, muayene verileri bilgi düzeyi ve görüşlerini etkilemektedir. Hekimlerin zaman, eğitim, vb. sorunları çözülürse OKB'nin yönetimi kolaylaşacaktır. OKB hakkındaki çalışmaların artırılması, yaygınlık ve öneminin anlaşılmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: Obsessive Compulsive Disorder (OCD) is an important disorder that is common in the society and negatively affects life. Integration of OCD into primary care is closely related to the knowledge of primary care physicians and their views about this disorder. In this study, we aimed to evaluate the approach of primary care physicians to the diagnosis, screening and treatment of OCD. Materials and Methods:Our study is a cross-sectional and descriptive study.The level of knowledge and opinions of family physicians in Turkey were taken as the dependent variable and sociodemographic data as the independent variable.Our questionnaire consisted of 56 questions in total.In the first part of the questionnaire, there are 24 questions, mostly sociodemographic questions. The second part of the questionnaire includes 22 questions about knowledge level. The last part of the questionnaire included 10 questions about physicians' views on OCD. The questionnaire was completed face-to-face or digitally. Results: 519 family physicians participated in the study. The average knowledge score of family physicians was found to be 8.86±3.64 (Min-max=0-22). The average opinion score was 10.49±4.02 (Min-max=0-20). The physician's receiving training on OCD outside of rotation, performing psychiatric examinations, using scales, screening for other mental illnesses, considering the psychiatry training in residency as sufficient, having referred OCD patients, having OCD in their environment or in themselves positively affected the level of knowledge. The physician's high knowledge score, being single and having no children, having fewer patients, being younger, and having a longer examination period positively affected the opinion score on the integration of OCD into primary care. Conclusion: The knowledge level of family physicians about OCD was low. The positive opinion score that OCD can be integrated into primary care is promising. Physicians' sociodemographic characteristics, education, professional characteristics, examination data affect their knowledge level and opinions. Management of OCD will be easier if the time, training, etc. problems of physicians are solved. Increasing studies on OCD will contribute to the understanding of its prevalence and importance.