Omurga bölgesi manuel terapi uygulamalarında kullanılacak medikal tekstil ürünü tasarımı ve üretimi
Design and production of medical textile products to be used in spine region manual therapy applications
  1. Tez No: 916428
  2. Yazar: ALTINAY SAYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEMİK BÜNYAMİN ÜZÜMCÜ, DOÇ. DR. ESİN SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, tekstilin son yıllarda en çok araştırma geliştirme çalışmalarını kapsayan teknik tekstiller alanında hijyenik ve tek kullanımlık medikal giysi tasarımı ve prototip üretimi yapılmıştır. Teknik tekstillerin elde ediliş yöntemleri, medikal tekstillerin kullanım alanları, fizik tedavi yöntemleri, manuel terapi ve spunlace yönetimi ile elde edilen ve ekolojik bakımdan ele alınan medikal tekstil ürünü tasarımı ve üretim süreci detaylandırılarak anlatılmıştır. Tasarım süreci öncesinde uzman görüşmeleri sağlanarak oluşturulacak ürün tasarımı hakkında görüşleri ve beklentileri sorulmuştur. Elde edilen veriler neticesinde üretimi yapılması planlanan tasarım için hikâye panosu hazırlanmış ve tasarımın teması oluşturulmuştur. Tasarım için eski çizimler yapılmış akabinde uzman görüşleri alınarak çizimlerden bir tanesi üretime dönüştürülmek amacıyla seçilmiştir. Seçilen modelin artistik çizimi, model ve aksesuar detaylarının belirtildiği teknik çizimi, beden ölçülerinin yer aldığı kalıp çizimi yapılmış ve ardından prototip bir ürün oluşturulmuştur. Prototip ürün için tekrar uzman görüşlerine başvurulmuş olup, uzmanlar onayı ile hastaların ürünü tedavi sırasında kullanarak deneyimlemeleri sağlanmıştır. Bu deneyimin ardından hastalara anket soruları sorulmuş ve yanıtları tablolar halinde aktarılmıştır. Kullanıcı deneyimi ve uzman görüşleri neticeleri çalışma sonucunda aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, hygienic and disposable medical garment design and prototype production were carried out in the field of technical textiles, which covers the most research and development studies of textiles in recent years. The methods of obtaining technical textiles, the usage areas of medical textiles, physical therapy methods, manual therapy and spunlace management, and the design and production process of the medical textile product, which is ecologically handled, are explained in detail. Before the design process, expert interviews were held and their opinions and expectations about the product design to be created were asked. As a result of the data obtained, production story board was prepared for the planned design and the theme of the design was created. Old drawings were made for the design and then expert opinions and one of the drawings was selected to be transformed into production. Selected artistic drawing of the model, technical specification of the model and accessory details drawing, mould drawing with body measurements were made and then prototype a product was created. Expert opinions were consulted again for the prototype product with the approval of specialists, patients can use the product during treatment experience. After this experience, questionnaire questions were asked to the patients questions were asked and the answers were presented in tables. User experience and The results of expert opinions are presented at the end of the study.