Siirt Üniversitesi Kezer Kampüsünde bulunan su sistemlerinde suyun bazı mikrobiyolojik (Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa ve Koliform Bakteri) ve fizikokimyasal parametreler yönünden araştırılması
Investigation of some microbiological (Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, and Coliform bacteria) and physicochemical parameters of water in the water systems located at Kezer Campus of Siirt University
- Tez No: 916439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dünya yüzeyinin büyük bir kısmını sular oluştursa da insanların kullanımına uygun tatlı su rezervleri oldukça sınırlıdır. 2030 yılına kadar küresel su ihtiyacının %55 oranında artması ve su kıtlığının %40 seviyesine ulaşması beklenmektedir. Türkiye, su kaynakları açısından yeterli gibi görünse de, kişi başına düşen su miktarına bakıldığında bu durumun doğru olmadığı anlaşılmaktadır. Bu çalışmada, Siirt Üniversitesi Kezer Yerleşkesi'nde bulunan 23 yapıdan su örnekleri alınarak, bu örnekler mikrobiyolojik, fiziksel ve kimyasal açıdan Sağlık Bakanlığı'nın“İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik”ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından yayınlanan“TS-266 İnsani Tüketim Amaçlı Sular Standardı”çerçevesinde incelenmiştir. Çalışma sonucunda, alınan su örneklerinde koliform, Escherichia coli ve Pseudomonas aeruginosa bakterilerinin üremediği tespit edilmiştir. Diğer parametrelerde ise pH 7,56-8,38, elektriksel iletkenlik 224-379 µS/cm, nitrit 0,013-0,021 mg/L, nitrat 0,52-0,60 mg/L, demir 0,02-0,09 mg/L ve mangan 0,01-0,02 mg/L arasında değerler ölçülmüştür. Bu veriler, Sağlık Bakanlığı yönetmeliği, TS-266 standardı, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Avrupa Birliği (AB) standartlarıyla uyumlu bulunmuştur. Bulanıklık açısından yapılan incelemeler sonucunda ise bazı lokasyonlardan alınan su örneklerinde, ilgili yönetmelik ve standartlarca belirlenen üst sınır değerlerinin aşıldığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, Siirt Üniversitesi Kezer Yerleşkesi'ndeki binalarda bulunan suların, içme ve kullanma suyu olarak kullanılmasında herhangi bir sakınca olmadığı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although a large portion of the Earth's surface is covered by water, freshwater reserves suitable for human use are quite limited. By 2030, global water demand is expected to increase by 55%, and water scarcity is predicted to reach 40%. While Turkey may seem to have sufficient water resources, an examination of per capita water availability reveals otherwise. In this study, water samples were collected from 23 buildings located on the Siirt University Kezer Campus and analyzed microbiologically, physically, and chemically in accordance with the Turkish Ministry of Health's“Regulation on Water for Human Consumption”and the Turkish Standards Institute (TSE)“TS-266 Standard for Water Intended for Human Consumption.”The study found no growth of coliform bacteria, Escherichia coli, or Pseudomonas aeruginosa in the samples. For other parameters, the following values were measured: pH ranged from 7,56 to 8,38, electrical conductivity from 224 to 379 µS/cm, nitrite from 0,013 to 0,021 mg/L, nitrate from 0,52 to 0,60 mg/L, iron from 0,02 to 0,09 mg/L, and manganese from 0,01 to 0,02 mg/L. These values were found to comply with the Ministry of Health's regulations, the TS-266 standard, as well as World Health Organization (WHO) and European Union (EU) standards. However, turbidity analysis revealed that water samples from some locations exceeded the upper limit values set by the relevant regulations and standards. In conclusion, the water in the buildings on the Siirt University Kezer Campus was deemed safe for use as drinking and utility water.