Ambalaj endüstrisinde sürdürülebilir materyallerin pratik uygulamaları: Kağıt su şişesi örneği
Practical applications of sustainable materials in the packaging industry: Paper water bottle example
  1. Tez No: 916470
  2. Yazar: ABİT AKYOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ ŞAHİN, DOÇ. DR. BEKİR KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Güzel Sanatlar, Matbaacılık, Industrial Design, Fine Arts, Typography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde artan çevresel sorunlar ve kaynakların tükenmesi, sürdürülebilirlik kavramının önemini her zamankinden daha fazla ön plana çıkarmaktadır. Ambalaj sektörü, çevresel etkilerin en aza indirilmesi ve kaynak tüketiminin azaltılması bakımından büyük bir sorumluluk taşımaktadır. Bu çalışma, sürdürülebilir ambalaj kavramını derinlemesine ele almış ve bu kapsamda gerçekleştirilen güncel uygulamaları değerlendirmiştir. Araştırmada, sürdürülebilir ambalajın tanımı ve önemi açıklanmış, biyobozunur, geri dönüştürülebilir ve yenilenebilir kaynaklardan elde edilen ambalaj türlerinin avantaj ve dezavantajları incelenmiştir. Ayrıca sürdürülebilir ambalaj anlayışının ekonomik, çevresel ve sosyal boyutları analiz edilmiştir. Sürdürülebilir ambalaj üretiminin teşvik edilmesi bağlamında, kamu kurumları ve sektör temsilcilerinin yaklaşımları ve tüketici davranışları üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Ayrıca, tüketicilerin sağlık kaygılarının, geleceğe dair endişelerinin ve daha güvenilir bir gelecek ihtiyacı doğrultusunda sundukları talep ve davranışların, sektör temsilcileri ve politika karar alıcıları üzerindeki etkileri irdelenmiştir. Bu doğrultuda, Türkiye ve dünya genelinde sürdürülebilir ambalaj uygulamaları detaylı olarak ele alınmış; başarılı örnekler paylaşılmış ve sektördeki yenilikçi yaklaşımlara dikkat çekilmiştir. Ambalaj endüstrisinde sürdürülebilir materyallerin pratik kullanımına yönelik süreçler de değerlendirilmiş, bu kapsamda malzeme seçimi, tasarımı geliştirme, prototipleme, üretim süreçlerini optimize etme, paketleme, lojistik, tüketici eğitimine öncelik verme, geri dönüşüm sistemleri ve sürekli iyileştirme çalışmaları incelenmiştir. Sürdürülebilir ambalaj tasarımına yönelik adımları dikkate alarak, özellikle insanların temel ihtiyacı olan su için çevre dostu malzemeler ve tasarım süreçleri doğrultusunda bir örnek geliştirilmiştir. Bu bağlamda ECOSU markası altında Kağıt Su Şişesi tasarımı gerçekleştirilmiş ve tezin uygulama kısmında buna yönelik örnek çalışma sunulmuştur. Araştırma sonuçları, sürdürülebilir ambalaj uygulamalarının çevresel etkileri azaltmada büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve bu alanda yapılacak gelişmelerin sürdürülebilir bir gelecek oluşturulmasına önemli katkılar sağlayabileceğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, sürdürülebilir ambalaj çözümlerinin yaygınlaştırılması ve bu yöndeki politikaların desteklenmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the growing environmental issues and the depletion of resources highlight the importance of the concept of sustainability more than ever before. The packaging indstry holds significant responsibility for minimizing environmental impacts and reducing resource consumption. This study examines the concept of sustainable packaging in detail and evaluates the recent practices implemented within this scope. Within the research, the definition and significance of sustainable packaging are clarified, and the advantages and disadvantages of packaging types made from biodegradable, recyclable, and renewable resources are analyzed. Additionally, the economic, environmental, and social dimensions of sustainable packaging practices are assessed. In the context of promoting sustainable packaging production, the impact of public institutions and industry representatives on consumer behavior has been assessed. Moreover, the influence of consumers' health concerns, their worries about the future, and the needs they express for a safer future on both industry representatives and policy decision-makers has been examined. Accordingly, sustainable packaging practices worldwide and in Turkey have been comprehensively reviewed; successful examples have been shared, and innovative approaches within the industry have been highlighted. Processes aimed at the practical utilization of sustainable materials in the packaging industry have also been evaluated, including material selection, design development, prototyping, optimization of production processes, packaging, logistics, raising consumer awareness, recycling systems, and ongoing improvement initiatives. Steps relating to sustainable packaging design have been considered, and an exemplary project focusing on environmentally friendly materials and design processes specifically for one of humanity's necessities water has been developed. In this context, a Paper Water Bottle was designed under the ECOSU brand, and the practical component of the thesis involved presenting a relevant case study. The research findings reveal that sustainable packaging practices possess a substantial potential to reduce environmental impacts and that advancements in this field can significantly contribute to creating a sustainable future. It has been emphasized that efforts to expand the use of sustainable packaging solutions and support policies in this direction are crucial.