Kekik yağı ilave edilmiş tavuk jelatini/kitosan bazlı yenilebilir ambalaj film üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of chicken gelatin/chitosan based edible packaging film with thyme oil
  1. Tez No: 919602
  2. Yazar: SÜMEYRA SELİN CESUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN ERGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Ziraat, Food Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Gıda ambalajlama endüstrisinde, son yıllarda petrol türevi plastik ambalaj materyalleri yerine doğada biyolojik bozunmaya uğrayan, çevreye zararı olmayan ve yenilebilir özelliklere sahip ambalaja materyallerinin üretimine olan ilgi artış göstermektedir. Özellikle çevresel kaygılar bu konudaki arayışları hızlandırmaktadır. Yenilebilir filmlerin üretiminde çeşitli biyopolimer materyaller kullanılabilmektedir. Bu tez çalışmasında kanatlı sanayi artıklarından elde edilen tavuk jelatini, kitosan ve kekik yağı kullanılarak yenilebilir, doğa dostu ve sürdürülebilir bir gıda ambalajı geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada kompozit ve bilayer olmak üzere iki farklı film üretim metodu kullanılmış, kekik yağı içeren ve içermeyen kombinasyonlar ile birlikte toplamda dört farklı özellikte film elde edilerek üretim metodu ve kekik yağının film özellikleri üzerine olan etkileri değerlendirilmiştir. Jelatinin fiziksel özelliklerini iyileştirmek amacıyla doğal çapraz bağlayıcı olan kafeik asit ve rutin kullanılmıştır. Bu çalışmada tavuk jelatini/kitosan/kekik yağı kombinasyonunun film kalınlığı, nem içeriği, opaklık, renk, su buharı geçirgenliği, suda çözünürlük, mikroyapı ve gıda muhafaza gibi özellikleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Sonuçta bu çalışmada kekik yağı kullanımının, film kalınlık ve suda çözünürlük değerlerini artırdığı görülmüştür. Su buharı geçirgenliği bakımından kompozit örneklerin bilayer örneklere kıyasla daha yüksek geçirgenliğe sahip olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada, muhafaza sürecinde ağırlık kaybı değerleri bakımından kıyaslama yapıldığında bilayer filmlerin kompozit filmlere göre daha yüksek ağırlık kaybı gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the food packaging business has been more interested in producing packaging materials that are edible, biodegradable and enviromentally safe as opposed to plastic packaging materials made from petroleum. Concerns about the environment in particular speed up the search for this topic. Various biopolymer materials can be used in the production of edible films. The aim of this thesis study was to create a sustainable, edible food packaging by utilizing thyme oil, chitosan and chicken gelatin derived from poultry industry waste. Two different film making techniques (composite and bilayer) were employed in this study and four distinct films were produced with and without thyme oil. The impact of the production process and thyme oil the characteristics of the films were assessed. Cafeic acid and routine, which are natural crosslinkers, were used to improve the physical properties of gelatin. The effects of a combination of chicken gelatin, chitosan and thyme oil on the film characteristics such as thickness, moisture content, opacity, color, water vapor permeability, water solubility, microstructure and food preservation were assessed in this study. Consequently, in this study, it was found that the application of thyme oil raised the water solubility and film thickness values. In terms of water vapor permeability, it was determined that composite film samples were more permeable than bilayer samples. Bilayer films were found to exhibit more weight loss than composite films when the weight loss data were compared during the storage period.