Gülhane Askeri Tıp Akademisi Eğitim Hastanesi cerrahi kliniklerinde yatak kullanım uygunluğunun değerlendirilmesi
- Tez No: 91648
- Danışmanlar: PROF. DR. KORKUT ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
VI. ÖZET Son yıllarda sağlık hizmetleri konusunda toplumsal bilincin artması ve teknolojideki gelişmelerin katkısıyla yeni uygulamaların sayı, cins ve kalitesi, maliyet artışını da beraberinde getirmiştir. Tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de, sağlık sektörüne ayrılan kaynakların hemen hemen yarısı hastanelerde harcanmaktadır. Hastane kaynaklarının etkin kullanımı önemli bir konudur. Bu yüzden, hastanelerde verilen hizmetlerin uluslararası kabul görmüş kriterlere göre uygunluk yönünden değerlendirilmesi, yani kullanımın incelenmesi kaçınılmazdır. Böylece, etkinliği artırarak toplumsal gereksinim karşısında, yatak ilave etmeden yeni kapasite elde edilmiş olacaktır. Bu çalışmanın amacı, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Eğitim Hastanesi cerrahi kliniklerinde yatak kullanım uygunluğunu değerlendirmektir. Bu amaçla 9 cerrahi klinikte 1998 yılında yatarak tedavi gören 12860 hastadan, rastgele örneklem yöntemiyle seçilen 375 hastanın dosyası incelenerek hastaneye yatışlarının ve hastanede kaldıkları her bir gün, Uygunluk Değerlendirme Protokolü kullanılarak değerlendirildi. Araştırma hipotezlerinin test edilmesinde, ki-kare ve iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi kullanıldı. Hastaların hastaneye yatış ve hastanede kalış uygunluğuna ya da uygunsuzluğuna etki eden faktörleri belirlemek amacıyla, lojistik regresyon analizi uygulandı. Elde edilen sonuçlara göre, 295 (78.7) hastanın uygun (gerekli) olarak yatırıldığı, 80 (21.3) hastanın ise yatışının uygun olmadığı belirlendi. Hastanede kalış günleri değerlendirildiğinde ise, hastaların hastanede kaldıkları günlerin (3440 hasta günü) %50.9'unun uygun kalış günleri (1751 gün) olduğu, %49.1'inin de uygunsuz (gereksiz) kalış günleri (1689 gün) olduğu ortaya kondu. Etkin kullanımın olmadığı alanların ve bunların nedenlerinin hastane yetkililerince bilinmesi, gerekli düzeltici adımların zamanında atılabilmesi için gerekli bir konudur. 73
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY In recent years, because of growing social considerations, and with the contribution technological improvements, increasing newly formed medical applications as number, type and quality have brought about cost increases. As in whole other countries, almost half the resources allocated for health sectors is used in hospitals in Turkey as well. Efficient use of hospital resources is an important issue. Therefore, evaluating especially health services rendered to inpatients by medical criteria, whose reliability and validity were internationally proved in terms of appropriateness, that is, utilization review is inevitable. Thus, in the face of increasing social necessities, the necessary capacity could be obtained by improving efficiency rather than adding beds. The purpose of this study is to evaluate appropriate use of hospital beds in surgery clinics in Gulhane Military Medical Academy Trainning Hospital. For this purpose, the records of 375 inpatients, which randomly chosen from a total 12860 inpatients in nine surgery clinics in 1998, were reviewed and evaluated all admissions and each day of stay with the use of Appropriateness Evaluation Protocol (AEP). Chi-square and indepented-samples T test were applied to test hypothesis. In order to estimate the determinants of patients' appropriate or inappropriate admissions and stays, multiple logistic regression was applied. In contusion, it was determined that 295 (78.7%) patient admissions and 1751 (50.9%) patient days were medically appropriate. It is a prerequisite for remedial action that hospital authorities identify definite areas where the use is inefficient and the reasons for the inefficiency. 74