Cerrahi yoğun bakım ünitelerinde ventilatöre bağlı nozokomiyal pnömoni risk faktörleri ve önleyici bakım aktivitelerinin belirlenmesi
Determining risk factors of developing ventilatory-associated nosocomial pneumonia in surgical intensive care units and preventive care activities against these risk factors
  1. Tez No: 108276
  2. Yazar: EMİNE İYİGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVGİ HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
VI. ÖZET Araştırma Cerrahi Yoğun Bakım ünitelerinde ventilatöre bağlı gelişen nozokomiyal pnömoni risk faktörlerini ve bu risk aktörlerine yönelik önleyici hemşirelik girişimlerini belirlemek amacıyla prospektif olarak planlanmıştır. Araştırma Gülhane Askeri Tıp Akademisi Eğitim Hastanesi Kalp-Damar Cerrahi, Beyin Cerrahi ve Genel Cerrahi I Yoğun Bakım ünitelerinde Nisan 2000-Nisan 2001 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini bu süre içinde yukarıda belirttiğimiz kliniklerin yoğun bakım ünitelerinde ventilator tedavisi alan 168 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, hastaların demografik özellikleri ve potansiyel risk faktörleri formu, APACHE II hastalık sınıflama sistemi formu ve Centers of Disease for Control and Prevention (CDC and P)'in nozokomiyal pnömoninin önlenmesine yönelik önerilerden oluşan form kullanılarak elde edilmiştir. Eylül 2000 tarihine kadar yoğun bakımlarda yapılan hemşirelik girişimlerine hiçbir müdahalede bulunulmamış sadece gözlem yapılmıştır. Daha sonra CDC and P önerileri doğrultusunda yoğun bakımda çalışan hemşirelere ventilator tedavisi alan hastanın hemşirelik bakım protokolü, ağız bakım protokolü, aspirasyon protokolü ile ilgili eğitim verilmiştir. Verilen eğitim ile ilgili uygulamalar yoğun bakım hemşireleri ile birlikte yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ortalamalar, yüzdelik hesapları, iki yüzde arasındaki farkın önemlilik testi, lojistik regresyon analizi, ki-kare ve T testleri kullanılmıştır. Değerlendirme sonuçlarına göre ventilator tedavisi alan hastalarda; yaş, hastanede kaldığı gün sayısı, entübasyon süresi, aspirasyon sayısı, APACHE II skoru, önemli bir risk aktörü olarak bulunmuştur. Araştırma sonunda araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda, ventilator tedavisi alan hastaların hemşirelik bakımına yönelik eğitim programlarının ve bakım protokollerinin oluşturularak, bunların rutin uygulamalara geçirilmesi önerilmiştir. 63
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY This research is planned as prospective for determining risk factors of developing ventilator-associated nosocomial pneumonia in surgical intensive-care units and preventive nursing activities against these risk factors. The study is conducted in Intensive Care Units of Cardiovascular Surgery, Brain Surgery, and General Surgery of Educational Hospital of Military Medicine Academy of Gülhane between April 2000 and May 2001. The specimen of the research consists of 168 patients undergoing ventilation care in the above mentioned intensive care units. The data of the research is built by using demographic attributes of patients, form of potential risk factors, APACHE II form of classification system of diseases, form of Guidelines for Prevention of Nosocomial Pneumonia of Centers of Disease for Control and Prevention (CDC and P). The nursing activities in intensive care units were just observed and not intervened up to September 2000. After that time, nurses working in intensive care units were taught about nursing care protocol of ventilated patients, mouth care protocol and aspiration protocol according recommendations of CDC and P. Applications of these educational activities are conducted with participation of nurses in intensive care units. Data are evaluated using averages, percentage calculations, and significance test of difference between two proportions, logical regression analysis, chi- square and T-test. According results of evaluation, age, number of days stayed in hospital, time of intubation, number of aspiration, score of APACHE II are found important risk factors. After the research, preparing educational programs and care protocols for nursing care of patients undergoing ventilation care and routinely imposing these applications are proposed. 64