Obez sıçan modelinde pioglitazonun kalp dokusundaki ve hücresindeki değişikliklerin incelenmesi
Examination of changes in heart tissue and cells in the obese rat model after pioglitazone
- Tez No: 916484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSEN KARAKILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Fizyopatoloji, Kardiyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Physiopathology, Cardiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Özet Giriş ve Amaç: Obezite, metabolik ve kardiyovasküler hastalık riskini önemli ölçüde artıran küresel bir sağlık sorunudur. Bu komplikasyonlar genellikle dokular içerisinde meydana gelen ektopik yağlanma ile ilişkilidir. Çalışmamızda, obeziteye bağlı kardiyak steatozun gelişimini obez sıçan modeli üzerinde incelemeyi ve bu süreçte pioglitazon tedavisinin etkilerini araştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, obezite modeli oluşturmak amacıyla yüksek yağlı diyet (HFD) ile beslenen sıçanlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Deney gruplarına pioglitazon, gavaj yöntemiyle uygulanmış ve sonuçlar kontrol gruplarıyla karşılaştırılmıştır. Antropometrik ölçümler ve serum analizlerinin yanı sıra, histolojik incelemeler ve PCR ile endoplazmik retikulum (ER) stres belirtileri değerlendirilmiştir. Ayrıca, Transmission Elektron Mikroskobu (TEM) kullanılarak kalp hücrelerindeki değişiklikler, lipid birikimi, ER ve mitokondri yapısındaki değişiklikler incelenmiştir. Bulgular: HFD ile beslenen sıçanlarda, normal diyetle beslenenlere kıyasla anlamlı düzeyde kilo artışı gözlenmiştir (206±43 gr. vs.
Özet (Çeviri)
Abstract Introduction and Objective: Obesity is a global health issue that significantly increases the risk of metabolic and cardiovascular diseases. These complications are generally associated with ectopic fat accumulation within tissues. In our study, we aimed to investigate the development of obesity-related cardiac steatosis in an obese rat model and to investigate the effects of pioglitazone treatment on this process. Materials and Methods: The study was conducted on rats fed a high-fat diet (HFD) to establish an obesity model. Pioglitazone was administered to the experimental groups via gavage, and the results were compared with the control groups. Anthropometric measurements, serum analyses, and histological evaluations were conducted, and PCR analysis was utilized to assess markers of endoplasmic reticulum (ER) stress. Additionally, Transmission Electron Microscopy (TEM) was employed to investigate cellular alterations in cardiac cells, including lipid accumulation and structural changes in the ER and mitochondria. Results: In rats fed a HFD, a significant weight gain was observed compared to those fed a normal diet (206±43 g vs.