OSB olan çocuklara sosyodramatik oyun öğretiminde matrisli öğretimin video modelle ve ipucunun giderek arttırılmasıyla sunumunun karşılaştırılması
Comparing video modeling and least-to-most prompting with matrix training in teaching sociodramatic play to children with ASD
  1. Tez No: 916489
  2. Yazar: DİNÇER SARAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ÜLKE KÜRKÇÜOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu araştırmanın amacı, otizm spektrum bozukluğu (OSB) olan çocuklara sosyodramatik oyun becerilerinin öğretiminde video modelle öğretimin (VM) ve ipucunun giderek arttırılmasıyla öğretimin (İGA) matrisli öğretimle sunulmasının etkililik ve verimliliklerinin karşılaştırılmasıdır. Araştırmaya, 8-9 arasında yaşları değişen OSB olan üç çocuk katılmıştır. Araştırmada, tek denekli araştırma yöntemlerinden iç içe geçmiş katılımcılar arası eşzamanlı olmayan çoklu başlama düzeyi modeli ve uyarlamalı dönüşümlü uygulamalar modeli kullanılmıştır. Araştırma, çocukların evlerinde gerçekleştirilmiş ve çocukların anneleri oyun arkadaşı olarak araştırmaya katılım göstermiştir. Etkililik bulguları, sosyodramatik oyun becerilerinin öğretiminde VM'nin ve İGA'nın matrisli öğretimle birlikte sunulması arasında edinim, izleme ve genelleme açısından belirgin bir fark olmadığını göstermiştir. Verimlilik bulguları ise iki yöntemin verimliliği arasında oturum/deneme sayısı açısından anlamlı bir fark olmadığını; ancak, öğretim oturumlarında gerçekleşen yanlış tepki sayısı/yüzdesi açısından İGA'nın matrisli öğretimle birlikte kullanılmasının iki çocuk için daha verimli olduğunu göstermiştir. Ek olarak, verimlilik bulguları İGA'nın matrisli öğretimle birlikte kullanılmasının öğretime ayrılan toplam süre açısından tüm çocuklar için daha verimli olduğunu göstermiştir. Sosyal geçerlik bulgularına göre, katılımcı çocuklar, anneleri ve alanda çalışan özel eğitim öğretmenleri araştırmaya ilişkin olumlu görüş bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare the effectiveness and efficiency of video modeling (VM) and least-to-most prompting (LTM) with matrix training to teach sociodramatic play skills to children with autism spectrum disorder (ASD). Three children with ASD, aged between 8-9 participated in the study. The study employed single-case non-concurrent multiple baseline design across participants embedded with adapted alternating treatments design. The study was conducted at each child's home settings with the participation of their mothers as a play partner. Effectiveness findings showed that both VM and LTM with matrix training were equally effective to teach sociodramatic play in terms of acquisition, maintenance, and generalization. Efficiency findings indicated that there was no significant difference between the procedures in terms of number of sessions/trials to criterion and that LTM with matrix training was more efficient for two children in terms of number/percentage of errors to criterion. Additionally, the findings showed that LTM with matrix training was more efficient for all children in terms of number of minutes of instruction to criterion. Social validity findings positive evaluations of child participants, their mothers, and special education teachers working in the field.