OSB olan çocuklara işitsel-görsel koşullu ayırt etme öğretiminde resimli kartlar ile artırılmış gerçeklik kullanımının karşılaştırılması
Comparison of picture cards and augmented reality in teaching auditory-visual conditional discrimination to students with ASD
- Tez No: 821918
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN GÜNER YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olan çocuklara işitsel-görsel koşullu ayırt etme (İGKA) becerisi öğretiminde öğretim seti olarak resimli kart kullanımı ile artırılmış gerçeklik (AG) kullanımının etkililik ve verimliliklerinin karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Araştırmanın katılımcıları OSB olan 3-6 yaş aralığındaki üç erkek çocuktur. Araştırmanın öğretim ve veri toplama süreçleri katılımcıların evlerinde yürütülmüştür. Araştırmada katılımcılar arası yoklama denemeli çoklu yoklama modeli içinde yerleştirilmiş uyarlamalı dönüşümlü uygulamalar modeli kullanılmıştır. Bulgular: Bulgular tüm katılımcıların AG koşulunda hedef beceriyi edinebildiklerini, edindikleri beceriyi farklı öğretim setlerine genelleyebildiklerini ve öğretimden iki ve beş hafta sonra sürdürebildiklerini göstermektedir. Resimli kart koşulunda ise yalnızca bir katılımcı beceriyi edinebilmiş, edindiği beceriyi farklı öğretim setlerine genelleyebilmiş ve öğretimden iki ve beş hafta sonra da sürdürme başarısı gösterebilmiştir. Diğer iki katılımcı resimli kartlar koşulunda hedef beceriyi edinememiştir. Sonuç ve Öneriler: Araştırmada elde edilen bulgular AG içeriklerle hazırlanmış öğretim setleri kullanımının OSB olan çocuklarda İGKA becerisi öğrenimini hızlandırabileceği, herhangi bir nedenle geleneksel resimli kartlarla yapılan öğretimlerle İGKA becerisini edinmede güçlük yaşayan çocukların beceriyi öğrenmelerini kolaylaştırabileceği ve İGKA öğretiminde AG kullanımının resimli kart kullanımına göre sosyal geçerliğinin yüksek olabileceğini göstermektedir. İleri araştırmalarda alıcı dil becerilerinin yanında ifade edici dil becerilerinin öğretiminde AG kullanımının incelenmesi önerilmektedir. Ayrıca, büyük kelime havuzlarının öğretimini sağlayabilecek düzeyde zengin içerikli mobil uygulamaların üretilmesi ve yaygınlaşmasının OSB olan çocukların pek çok gelişim alanında ilerlemelerini destekleyecek işlevsel bir beceri olan İGKA öğretimini kolaylaştırabileceği öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to compare the effectiveness and efficiency of using picture cards and augmented reality (AR) as comparison stimuli in teaching auditory-visual conditional discrimination (AVCD) skills to children with Autism Spectrum Disorder (ASD). Method: Participants of the study were three boys aged 3-6 years with ASD. The teaching and data collection processes of the research were carried out in the homes of the participants. In the study, adapted alternating treatments design embedded in a multiple baseline across participants was used. Results: The findings show that all participants were able to acquire the skill in the AR condition, generalize the acquired knowledge to different instruction sets, and maintain it two and five weeks after the instruction. In the picture card condition, only one participant skill was successful in acquisition, generalization and maintenance . The other two participants did not acquire the target skill in the picture cards condition. Conclusion and Suggestions: The findings obtained in the study show that the use of teaching sets prepared with AR content can accelerate the learning of AVCD skills to children with ASD, that it can facilitate the learning of children who have difficulties in acquiring AVCD skills with traditional picture cards for any reason, and that the use of AR in AVCD teaching may have higher social validity than the use of picture cards. In further studies, it is recommended to examine the use of AR in teaching expressive language skills as well as receptive language skills. In addition, it is suggested that the production and dissemination of mobile applications with rich content that can provide the teaching of large word pools can facilitate the teaching of AVCD, a functional skill that will support the progress of children with ASD in many developmental areas.