Tax collection efficiency in OECD countries: Two-step analysis
OECD ülkelerinde vergi tahsilat verimliliği: İki adımlı analiz
  1. Tez No: 916501
  2. Yazar: MOHAMMED KALLOUB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ODABAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, 2000-2018 yıllarını kapsayan verileri kullanarak 33 OECD ülkesinden oluşan bir örnek grubunda vergi tahsilat etkinliğinin belirleyicilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın ampirik analizi iki adımdan oluşmaktadır. İlk adım, DEA modeli kullanılarak vergi verimliliği puanının değerlendirilmesini içermektedir. Analizin ikinci adımı, vergi verimliliği ile bir dizi makroekonomik ve demografik değişken arasındaki ilişkiyi analiz etmek için TOBIT regresyon modelinden oluşmaktadır. Araştırmanın temel sonuçları, örneklemde vergi tahsilat verimliliğinin kamu borcu ve şeffaflıktan olumlu yönde etkilendiğini, merkeziyetsizlik, gelir dağılımındaki verimsizlik, vergi beyanı ve ödeme süresi ve enflasyon ise vergi tahsilat verimliliğini olumsuz etkilediğini ortaya koyuyor. Verimlilik skoru sonuçları, artan verimlilik ile AB ülkelerinin genel olarak diğer ülkelere göre daha verimli olduğunu, Güney Amerika ülkelerinin ise azalan verimlilik eğimi ile örneklemde en kötü skora sahip olduğunu göstermektedir. Ancak TOBIT regresyon sonucu, vergi tahsilat verimliliğinin kamu borç seviyeleri, şeffaflık ve kişi başına düşen GSYİH ile daha önceki literatüre paralel olarak olumlu etkilendiğini göstermektedir. Tarım payı, enflasyon, vergi beyan etme ve ödeme süresi, GINI endeksi ve merkeziyetsizlik vergi tahsilatını olumsuz yönde etkilerken, genel olarak önceki literatürle örtüşmektedir. Bu çalışmanın önceki literatürden farkı, vergi yükü farklılıklarının dikkate alınması ve Gini endeksi ve vergi beyanı ve ödeme süresi gibi daha önce genellikle kullanılmayan bazı yeni değişkenlerin kullanılmasıdır. Özetle, çalışma vergilerin OECD ülkeleri için zaman içinde ne kadar önemli olduğuna vurgu yapmakta ve örnek ülkeler için verginin ne kadar önemli hale geldiğine ışık tutmaktadır. Vergi tahsilat verimliliğinin belirleyicilerini değerlendirmek için geliştirilmiş bir model kullanan ana sonuçlar, OECD ülkelerindeki vergi tahsilat verimliliğinin kamu borcundan, şeffaflıktan, gelir dağılımından ve merkeziyetten etkilendiğini ortaya çıkardı.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to study the determinants of tax collection efficiency in a sample of 33 OECD countries employing data covering the years between 2000 and 2018. The empirical analysis of the study consists of two steps. The first step includes the assessment of the tax efficiency score using the DEA model. The second step of analysis consists of a TOBIT regression model to analyze the relationship between tax efficiency and a set of macroeconomic and demographic variables. Primary results of the study reveal that tax collection efficiency has been affected positively by public debt and transparency, while decentralization, income distribution inefficiency, time to file and pay tax, and inflation have negatively impacted tax collection efficiency within the sample. The efficiency analysis results show that EU countries are more efficient than other countries in general, with an ascending efficiency slope. In contrast, South American countries had the worst score in the sample, with a descending slope of efficiency. TOBIT regression result shows that tax collection efficiency has been affected positively by public debt levels, transparency, and GDP per capita, which comes up with previous literature. Inflation, time to file and pay taxes, the GINI index, and decentralization have affected tax collection negatively, which generally aligns with previous literature. The difference between this study and previous literature is the consideration of tax burden differences and employing some new variables that were not usually used before, such as the Gini index and time to file and pay tax. To sum up, the study stresses the importance of taxes to OECD countries over time and sheds light on how important they became for the sample countries. Employing an enhanced model to assess the determinants of tax collection efficiency, the main results revealed that tax collection efficiency in OECD countries was affected by public debt, transparency, income distribution, and decentralization.