Türk hukuk tarihinde vergi uygulamalarının değişim süreci aşar örneği
The Change process of tax practices in the history of Turkish law asar example
- Tez No: 916517
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 471
Özet
Osmanlı İmparatorluğu 19. Yüzyılda değişim sürecine girmiş, birçok alanda etkisini gösteren bu süreç, vergi hukukunda da önemli sonuçlar meydana getirmiştir. Batı hukuk sisteminin temeli olan ilkelere dönemin belgelerinde yer verilmiş ve hızlı bir şekilde maliyede merkezileşme sürecine girilmiştir. Ancak klasik dönemin vergilendirme anlayışı hakimiyetini halen sürdürmektedir. Çünkü İmparatorluk çok farklı koşullara ve unsurlara sahip bölgeleri barındırmaktadır. Gelenekler özellikle Yemen gibi hassas bölgelerde göz ardı edilememiş, bu doğrultuda vergilendirme anlayışının gelişimi kademeli olarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bütçedeki dengesizlikler de değişim sürecini etkilemekte, vergi ıslahı politikaları, gelir kaybı yaşanmaksızın gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire entered into change in the 19th century, and this process, which shows many areas, has important consequences in tax law. The principles that form the basis of the Western legal system were included in the documents of the period, and a process of centralization in finance was rapidly initiated. However, the taxation approach of the classical period still maintained its dominance. Because the Empire contained regions with very different conditions and elements. Traditions could not be ignored, especially in sensitive regions such as Yemen. The development of the understanding of taxation was carried out gradually. In addition, imbalances in the budget also affected this process. Tax reform policies had to be implemented without loss of revenue.