A Sixteenth-century album to Constantinople: MS. Bodl. Or. 430 at the Bodleian Library
İstanbul'a dair on altıncı yüzyıldan bir albüm: Bodleian Kütüphane koleksiyonunda Bodl. Or. 430
- Tez No: 916516
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSEL RENDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu tez, Oxford'daki Bodleian Kütüphanesi'nde bulunan uzun süredir göz ardı edilen bir albümüyle ilgili ilk ayrıntılı çalışmayı sunmaktadır. MS. Bodl. Or. 430 adı altında kataloglanan, uzaktan veya yakından İstanbul şehriyle ilgili altmış iki resim içeren, yüz doksan iki sayfadan oluşan deri ciltli bir kodekstir. Bu çalışma erken modern seyahat albümlerinin fevkalade bilgilendirici bir örneğini gün yüzüne çıkarmayı ummakla beraber; portrelerin dolaşımı, kartegrofik imgelem, mimari yapılar ve şehircilik gibi tarihi konular etrafındaki güncel tartışmalara da katkı sunmayı amaçlamaktadır. Son olarak, bu tez, erken modern sanat tarihi olgusu olarak üretimlerini şekillendiren entelektüel ve maddi iletim süreçlerine duyarlı hale gelen albüm çalışmalarının alanına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, albümün orijinal Latince dilinden yapılan çevirilerle tamamlanmış ve görsel içeriğinin tam bir indeks sayfasıyla son bulmaktadır; bunun, daha ileri düzeydeki akademik analizler için yeni yollar açması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the first detailed study on a long-overlooked travel album housed at the Bodleian Library in Oxford. Catalogued under the shelf-mark MS. Bodl. Or. 430 it is a leatherbound codex composed of one hundred and ninety-two folios, including sixty-two illustrations pertaining in one way or another to the city of Istanbul. It hopes to bring to light an exceptionally informative example of early modern travel albums. It is believed that the Bodl. Or. 430 can prove additive to lively discussions around historical topics including the circulation of portraiture, naval history, the cartographic imaginary, the built environment and urbanism. Further, through a comparative methodology it looks to study the album and assess issues around its dating, patronage and authorship. Finally, it seeks to contribute to the growing study of travel albums, a field that is becoming attune to the complex processes of intellectual and material transmission that have informed their production as an early modern art historical phenomenon. The thesis is completed with running translations from the original Latin, an index of the Album's illustrative content and a full transcription of the text. These, it is hoped, may provide avenues for further scholarly analysis.