Sternum pansumanı sırasında braham ninnisi eşliğinde dönence kullanımının bebeğin fizyolojik parametreleri ve ağrı düzeyine etkisi
The effect of the use of baby mobile accompanied with brahms lullabies on the baby's physiological parameters and pain level during sternum dressing
- Tez No: 916548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLZADE UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırma bebeklerde sternum pansumanı sırasında Braham Ninnisi eşliğinde dönence kullanımının fizyolojik parametreler ve ağrı düzeyine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Ağustos 2020- Şubat 2021 tarihleri arasında İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pediatrik Kardiyovasküler Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesinde izlenen 76 bebekle (Braham Ninnisi Eşliğinde Dönence Grubu:38, Kontrol Grubu:38) yapılmıştır. Veriler“Bebek İzlem Formu”ve“FLACC Ağrı Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Braham Ninnisi eşliğinde dönence kullanılan ve kontrol grubundaki bebeklere ait tanıtıcı özellikler arasındaki fark anlamsız olup (p>0,05) gruplar homojen dağılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted experimentally in a randomized controlled manner in order to determine the effect of the use of baby mobile accompanied by Brahms Lullaby on physiological parameters and pain level during sternum dressing in babies. The research was carried out with 76 babies followed up in the Pediatric Cardiovascular Surgery Intensive Care Unit between August 2020 and February 2021 (Baby Mobile Group accompanied by Brahms Lullaby: 38, Control Group: 38). Data were collected by using the“Baby Monitoring Form”and“FLACC Pain Scale”. The difference between the introductory features of the control and baby mobile accompanied with Brahms Lullaby groups is insignificant (p>0.05) and the groups are homogeneously distributed.