Chorda umbilicalis'in plasenta ınsertio'sundaki damarların PIGF ve VEGF-A protein düzeyleri ve plasental damar varyasyonları ile maternal-fetal özellikler arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between maternal-fetal characteristics and PIGF and VEGF-A protein levels along with placental vessel variations of the vessels in placenta insertion of umbilical cord
  1. Tez No: 916552
  2. Yazar: ELİF AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ÇOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Normal fetal gelişim büyük ölçüde yeterli plasental ve umbilikal kan dolaşımına bağlıdır. Plasental ve umbilikal damarların oluşmasında ve gelişmesinde önemli rol oynayan anjiyogenik faktörler vardır. VEGF-A ve PIGF endotelyal hücre proliferasyonu ve migrasyonu üzerinde uyarıcı etkiye sahip kuvvetli anjiyogenik faktörlerdir. Çalışmamızda, umbilikal damarların plasentanın koryonik tabakasındaki dallanma paternleri incelenerek, chorda umbilicalis'in plasenta insertio'sundan alınan umbilikal damarlardaki VEGF-A ve PIGF protein düzeyleri ile fetal ve maternal özellikler arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamızda chorda umbilicalis insertio'su ile birlikte alınan 67 plasenta kullanılmıştır. Plasentaların vasküler dallanma paternleri belirlendikten sonra, chorda umbilicalis'in plasenta insertio'sundan alınan umbilikal damarların tunica media tabakası kalınlıkları ölçülerek, umbilikal damarlarda immünohistokimyasal boyama yöntemi ile PIGF ve VEGF-A protein yoğunluğuna bakılmıştır. Bulgular: Umbilikal damarlara ait VEGF-A ve PIGF protein yoğunlukları ile maternal yaş, bebeğin cinsiyeti, doğum ağırlığı, doğum boyu ve baş çevresi ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmemiştir (p>0,05). Maternal VKİ grupları (VKİ: 18,5-24,9 normal; VKİ: 25-29,9 kilolu; VKİ: 30 ve üzeri obez) arasında vena umbilicalis PIGF protein düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Normal fetal development substantially depends on sufficient placental and umbilical blood circulation. There are angiogenic factors that play important role on the formation and development of the placental and umbilical vessels. VEGF-A and PIGF are strong angiogenic factors which have stimulant effect on endothelial cell proliferation and migration. In our study, by examining branching patterns of umbilical vessels in the chorionic layer of the placenta, it was aimed to investigate VEGF-A and PIGF protein levels in umbilical vessels taken from the placenta insert of umbilical cord and fetal and maternal characteristics. Method: 67 placenta with umbilical cord insertion were used in our study. After determining the vascular branching patterns of the placentas, the thickness of the tunica media layer of the umbilical vessels taken from the placenta insertion of the umbilical cord was measured, and the PIGF and VEGF-A protein intensity were examined by immunohistochemical staining in the umbilical vessels. Results: There was no statistically significant relationship (p>0,05) between VEGF-A and PIGF protein intensity of umbilical vessels and maternal age, baby's gender, birth weight, birth height and head circumference measurements. There was a statistically significant difference (p0,05) between the placental vascular branching pattern and the thickness of the tunica media layer of the umbilical vessels, baby's birth weight, birth height and head circumference measurements.