Maladaptive perfectionism and trait anxiety can explain the inverse relationship between mindfulness and procrastination
Uyumsuz mükemmeliyetçilik ve sürekli kaygı, farkındalık ve erteleme arasındaki ters ilişkiyi açıklayabilir
- Tez No: 916553
- Danışmanlar: PROF. JEREMY TREE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Swansea University / Prifysgol Abertawe
- Enstitü: Prifysgol Abertawe
- Ana Bilim Dalı: Yurtdışı Enstitü
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ertelemenin yaygınlığı ve refahla olan olumsuz ilişkisi göz önüne alındığında, ertelemeyi etkileyen bireysel değişkenlerin araştırılması çok önemli bir konudur. Önceki araştırmalar bilinçli farkındalığın erteleme ile negatif ilişkili olduğunu tespit etmiştir. Bu çalışmada, bilinçli farkındalık ve erteleme arasındaki ters yönlü ilişkinin, sürekli kaygı ve uyumsuz mükemmeliyetçiliğin aracı rolleriyle açıklanıp açıklanamayacağı araştırılmıştır. Kesitsel bir araştırmada, katılımcılar 15 maddelik Beş Yönlü Bilinçli Farkındalık Anketi, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri-Sürekli Formu, Neredeyse Mükemmel Ölçeği-Gözden Geçirilmiş ve Saf Erteleme Ölçeğini doldurmuştur. Toplam örneklem, yaşları 18 ila 33 arasında değişen 126 yetişkinden oluşmaktadır. Yapısal eşitlik modellemesinde iki aracılı model bootstrapping tekniği kullanılarak test edilmiştir. Sonuçlar hem sürekli kaygının (β = -.619, p < .001, %95 GA [-.909, -.381]) hem de uyumsuz mükemmeliyetçiliğin (β = -.560, p < .001, %95 GA [-.807, -.360]) bilinçli farkındalık ve erteleme arasındaki ilişkiye önemli ölçüde aracılık ettiğini ortaya koymuştur. Bu bulgular, bilinçli farkındalığın kaygı ve uyumsuz mükemmeliyetçiliği azaltarak erteleme üzerinde önemli bir dolaylı etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Gelecekteki araştırmalar, farkındalık temelli müdahaleler yoluyla farkındalığın erteleme üzerindeki etkisini araştırmalı ve bulguları destekleyecek nedenselliği ortaya çıkarmak için boylamsal ve deneysel tasarımlarda sürekli kaygı ve uyumsuz mükemmeliyetçilik ölçümlerini içermelidir.
Özet (Çeviri)
Given the widespread occurrence of procrastination, and its adverse association with well-being, investigating the individual variables that influence procrastination is a crucial matter. Previous research has identified mindfulness to be negatively associated with procrastination. In this study, the aim was to investigate whether the inverse relationship between mindfulness and procrastination could be explained by the mediating roles of trait anxiety, and maladaptive perfectionism. In a cross-sectional survey, participants completed 15 Item Five-Facet Mindfulness Questionnaire, State-Trait Anxiety Inventory-Trait Form, Almost Perfect ScaleRevised, and Pure Procrastination Scale. The total sample included 126 adults whose ages ranged from 18 to 33. Two mediated models within structural equation modeling were tested using bootstrapping technique. The results revealed that both trait anxiety (β = -.619, p < .001, 95% CI [-.909, -.381]), and maladaptive perfectionism (β = -.560, p < .001, 95% CI [-.807, - .360]) significantly mediated the relationship between mindfulness and procrastination. These findings suggest that mindfulness has a significant indirect effect on procrastination via decreasing anxiety and maladaptive perfectionism. Future research should investigate the influence of mindfulness on procrastination via mindfulness-based interventions, and include measurements of trait anxiety and maladaptive perfectionism in longitudinal and experimental designs to draw causality to support the findingS