Konaklama vergisine karşı tutum ve davranışlar: Muğla ili örneği
Attitudes and behaviors towards accommodation tax: The Example of Muğla province
  1. Tez No: 916638
  2. Yazar: MELİS UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BALKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Devlet genellikle kamu harcamalarını finanse etmek için vergiye başvurur. Devletin vergi yoluyla topladığı gelirlerin toplam kamu gelirleri içerisindeki payı oldukça fazladır. Toplanmış olan gelirin harcamaları karşılamada yetersiz kalması durumunda ek vergiler ihdas edilebilmektedir. Türkiye'de konaklama vergisi 2023 yılında uygulanmaya başlamıştır. Yeni uygulanan vergilere mükelleflerin vereceği tepkiler önemlidir. Çünkü bir verginin başarısı mükelleflerin o vergiye uyum sağlayıp sağlamayacağına bağlıdır. Bu kapsamda, çalışmanın amacı konaklama vergisine karşı mükelleflerin tutum ve davranışlarını Muğla ili özelinde ölçmektir. Bu amaçla nitel araştırma yöntemleri arasında yer alan mülakat tekniğinden yararlanılarak veriler toplanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, konaklama vergisi işverenin maliyetlerini artırmıştır. Bu vergiye karşı işverenlerin aldığı önlemler ise personel sayısını azaltmak, personel ödemelerini kısmak vergiyi konaklama fiyatlarına eklemektir. Uygulanacak konaklama vergisinin bölgesellik ve kapasite durumları dikkate alınarak farklı oranlarda ve dönemlerde uygulanması işveren üzerinde daha olumlu etki yaratacak ve vergilemede adalete yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The government generally resorts to taxes to finance public expenditures. The revenues collected by the state through taxes constitute a significant share of total public revenues. Additional taxes can be imposed if the collected revenues are insufficient to cover expenditures. The accommodation tax in Turkey will be implemented in 2023. The reactions of taxpayers to newly implemented taxes are essential. Because the success of a tax depends on whether taxpayers will comply with that tax, in this context, the study aims to measure the attitudes and behaviors of taxpayers towards the accommodation tax in the province of Muğla. For this purpose, data was collected using the interview technique, among the qualitative research methods. According to the study results, the accommodation tax has increased the employer's costs. The measures taken by employers against this tax are to reduce the number of personnel, reduce personnel payments, and add the tax to accommodation prices. Implementing the accommodation tax at different rates and periods, taking into account regional and capacity situations, will have a more positive effect on the employer and contribute to justice in taxation.