Circularly polarized cross dipole antenna for s-band telemetry
S-bant telemetri için dairesel polarizasyonlu çapraz dipol anten
  1. Tez No: 916654
  2. Yazar: AYSU BAŞAK ALTUĞ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇİYDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde, S-bandında (2060-2230 MHz) çalışacak bir uydu telemetri anteni tasarımı sunulmuştur. Bu antenin çalışma bant genişliğinde S11 ≤ -10 dB geri dönüş kaybına ve AR ≤ 3dB eksenel oranına sahip olması hedeflenmiştir. Ayrıca, (65-75) o'lik yarım güç hüzme genişliği istenmektedir. Uydu telemetrisinde dairesel polarizasyon kullanıldığından, antenin geometrisi dairesel polarizasyon sağlamak için çapraz dipol olarak belirlenmiştir. Anten geometrisi üç ana parçadan oluşmaktadır: çapraz dipol, besleme hattı ve reflektör. Çapraz dipol kolları farklı uzunluklarda yapılmış ve dairesel polarizasyon elde etmek için asimetrik olarak bükülmüştür. Anteni beslemek için bir koaksiyel kablo kullanılmış ve besleme bir mikroşerit iletim hattı üzerinden sağlanmıştır. Basit düzgün bir toprak düzlemi yerine deforme edilmiş yapılı toprak düzlemi reflektör olarak tercih edilmiştir. Anten tasarımında, dipol kollarının açıları ve reflektörün konumu gibi parametreler frekans performansını optimize etmek ve istenen teknik özellikleri karşılamak için dikkatlice ayarlanmıştır. Önerilen anten, hedeflenen teknik gereksinimlere başarıyla ulaşarak CST yazılımı kullanılarak modellenmiş ve simülsyonu yapılmıştır. Ayrıca, hedeflenen antenin prototipi yapılmış ve ölçümler alınmıştır. Simülasyonlar ve ölçüm sonuçlarının uyumlu olduğu ve önerilen antenin hedeflenen teknik gereksinimleri sağladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a satellite telemetry antenna design that will operate in S-band (2060-2230 MHz) is presented. It is aimed for this antenna to have a return loss of S11 ≤ -10 dB and axial ratio of AR ≤ 3dB in the operating bandwidth. Also, half-power beamwidth of (65-75) o is desired. The geometry of the antenna is determined as cross-dipole to provide circular polarization since circular polarization is used in satellite telemetry. The antenna geometry consists of three main parts: the cross-dipole, feedline, and reflector. The cross-dipole arms were made with different lengths and asymmetrically bent to achieve circular polarization. A coaxial cable was used for feeding the antenna, with feeding accomplished via a microstrip transmission line. A defected ground plane structure was preferred over a simple uniform ground plane as a reflector. In the antenna design, parameters such as the angles of the dipole arms and the position of the reflector were carefully adjusted to optimize frequency performance and meet desired technical specifications. The proposed antenna was modeled and simulated using CST software, successfully achieving the targeted technical requirements. Also, a prototype has been manufactured and measured. The simulations and measurement results were compatible and it was confirmed that the proposed antenna was suitable for the desired telemetry station by providing the targeted technical requirements.