Kültürel miras yapılarının yeniden kullanımı üzerine bir değerlendirme: Kadıköy Süreyya Operası örneği
An evaluation on the reuse of cultural heritage buildings: the case of Kadıköy Süreyya Opera
- Tez No: 916682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ÇABUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kültürel miras değerine sahip tarihi yapılar, toplumların zaman içeresinde geçirdiği değişim ve dönüşümleri yansıtan önemli mekânlardır. Bu yapıların atıl kalmayıp günümüze kadar ulaşılabilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılabilmesi, geçmişin anlaşılması ve geleceğin inşa edilmesi noktasında önemli faydalar sağlamaktadır. Kültürel miras yapıları zaman içeresinde farklılaşan koşullar, kullanıcı ihtiyaçları vb. nedenlerden dolayı değişim geçirebilmektedir. Zaman içinde değişim geçiren kültürel miras değerine sahip tarihi bir yapı olan“Süreyya Operası”çalışma kapsamında değerlendirilecektir.“Süreyya Sineması”yeniden işlevlendirilerek, Süreyya İlmen Paşa'nın amaçladığı“Opera Binası”işleviyle kullanılmaya başlanmıştır. Çalışmada, kültürel miras kavramı doğrultusunda koruma ve yeniden kullanım kavramları incelenmiştir. Cumhuriyet dönemi inşa edilen“Süreyya Operası”modernleşme etkileriyle yapılmış dönemin estetik anlayışını ve kültürel değişimlerini yansıtan önemli bir binadır. Çalışmada binanın bulunduğu cadde ve çevresi incelenmiş, Süreyya Operası'nın kent içerisindeki konumunun ve öneminin anlaşılması sağlanmıştır. Çalışmanın devamında Süreyya Operası'nın yeniden işlevlendirme süreci, yapının tarihsel süreçte geçirdiği değişimler ve yeniden işlevlendirme sonrası durumu değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmanın kültürel miras yapılarının korunması ve yeniden kullanılması alanında gelecekte yapılacak çalışmalara yol gösterici olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Historical buildings with cultural heritage value are important places that reflect the changes and transformations of societies over time. The ability of these buildings to remain idle, to reach the present day and to be transferred to future generations provides important benefits in understanding the past and building the future. Cultural heritage buildings can change over time due to differentiating conditions, user needs, etc.“Süreyya Opera”, a historical building with cultural heritage value that has changed over time, will be evaluated within the scope of the study.“Süreyya Cinema”has been re-functionalized and started to be used with the function of 'Opera House' intended by Süreyya İlmen Pasha. In the study, the concepts of conservation and reuse are examined in line with the concept of cultural heritage. Built in the Republican period,“Süreyya Opera House”is an important building reflecting the aesthetic understanding and cultural changes of the period built with the effects of modernization. In the study, the street where the building is located and its surroundings were examined, and the location and importance of Süreyya Opera in the city were understood. In the continuation of the study, the process of re-functionalization of Süreyya Opera, the changes the building has undergone in the historical process and its status after re-functionalization were evaluated. The study is intended to guide future studies in the field of conservation and reuse of cultural heritage buildings.