An assessment of green and blue sensitive public open spaces' landscape designs in terms of their spatial and seasonal flexibility
Yeşile ve maviye duyarlı kamusal açık alanların peyzaj tasarımlarının mekansal ve mevsimsel esneklikleri açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 916681
  2. Yazar: FATMANUR TOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE MÜGE AKKAR ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Hızlı kentleşme, kentsel yayılma ve iklim değişikliği ciddi çevresel sorunlara yol açarak dünyayı tehdit etmektedir. Bu nedenle, mavi ve yeşil altyapı yaklaşımını benimseyen sürdürülebilir peyzaj ve kentsel tasarım, şehirleri öngörülen ve öngörülemeyen tüm koşullara karşı daha güçlü, uyarlanabilir ve hazırlıklı yapmak için çok gerekli bir hale gelmiştir. Kentsel dayanıklılık, peyzaj ve kentsel tasarımların ne kadar iyi tasarlandığına ve esnek olduğuna bağlıdır. Bu bağlamda kamusal açık alanlar, öngörülemeyen risklere karşı alınabilecek tedbirlerin sürdürülebilir tasarımlar şeklinde uygulanabileceği kilit taşlarıdır. Yeşile ve maviye duyarlı kamusal açık alanların peyzaj tasarımları ile mekansal ve mevsimsel esneklikleri arasındaki ilişkiyi araştıran bu tez, yeşile ve maviye duyarlı kamusal açık alanların peyzaj tasarımlarındaki çeşitli değişikliklerin mekansal ve mevsimsel esnekliklerine nasıl yansıdığını keşfetmeyi amaçlamaktadır. Çoklu örnek yaklaşımı kullanılarak, yeşile-maviye duyarlı ve/veya esnek kamusal açık alan literatüründe iyi bilinen uluslararası on iki kamusal açık alan incelenmektedir. Örnekler beş kritere göre seçilmiş ve üç esneklik türü (çok işlevlilik, dönüştürülebilirlik ve genişletilebilirlik) ve bu esneklik türlerinin on göstergesi aracılığıyla değerlendirilmiştir. Üç esneklik türünü ve on göstergeyi kullanan bu araştırma, masa başı analizlerle birlikte nicel bir değerlendirme modeli önermektedir. Analiz matrisleri, değerlendirme tabloları ve örümcek ağı grafikleri, incelenen örneklerin değerlendirmelerini ve karşılaştırmalarını sunmaktadır. Seçim kriterlerine, istisnai değişkenlere ve esneklik türlerine dayalı olan karşılaştırmalı analizlerin bulguları, bu çalışmanın sonuçları olarak sunulmuş ve tartışılmıştır. Araştırma bulguları, yeşile ve maviye duyarlı kamusal açık alanların peyzaj tasarımlarındaki göstergelerin değişen karşılanma derecelerinin mekansal ve mevsimsel esnekliklerini nasıl farklılaştırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Rapid urbanization, urban sprawl, and climate change have threatened the world, leading to serious environmental problems. Hence, sustainable landscape and urban design, embracing the blue and green infrastructure (BGI) approach, has become indispensable to making cities more resilient, adaptable, and prepared for all predictable and unpredictable conditions. Urban resilience is related to how well-designed and flexible they are, and public open spaces are keystones where these sustainable design interventions can be implemented against the unforeseeable future. This thesis, investigating the relationship between green and blue-sensitive public open spaces' landscape designs and their spatial and seasonal flexibility, aims to discover how various alterations in landscape designs of green and blue-sensitive public open spaces reflect on their spatial and seasonal flexibility. Using a multiple-case study approach, it examines twelve international open public spaces, well-known in the green-blue sensitive and/or flexible public open spaces literature. The cases are selected according to five criteria and evaluated via three flexibility types (multifunction, convertibility, and expansibility) and their ten indicators. Using three flexibility types and ten indicators, this research proposes a quantitative assessment model with desk-based analyses. Case study matrices, evaluation tables, and spider web charts present the assessments and comparisons of the investigated cases. Based on selection criteria, exceptional variables, and flexibility types, the findings of comparative analyses are presented and discussed as research outcomes of this study. The research findings demonstrate how changing satisfaction ratings of indicators in landscape designs of green and blue-sensitive public open spaces differentiate their spatial and seasonal flexibility.