Toz metalurjisi ile üretilen cu matrisli nano kompozitlerin korozyon davranışlarının incelenmesi
The investigation of corrosion behavior of cu matrix nano composites produced by powder metallurgy
- Tez No: 916700
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ÖZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, toz metalurjisi ile üretilen Cu matrisli nano kompozitlerin korozyon davranışları incelenmiştir. Ticari olarak temin edilebilen bakır (Cu) tozlarına, nano Al2O3 takviye fazı ilave edilerek, toz metalürjisi yöntemi ile kompozit malzeme üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretilen kompozit malzemelerin korozyon davranışları, yoğunlukları, mikroyapıları ve sertlikleri incelenmiştir. Saf Cu içerisine ilave edilen nano Al2O3 oranları %0,5, %1, %1,5, %2, %2,5'dur. Nano Al2O3 tozlarının mekanik bir öğütme makinesinde tek bir öğütme süresinde mekanik olarak öğütülmesiyle hazırlanmıştır. Böylelikle saf Cu toz ile nano Al2O3 tozu 1 saat süren bu öğütme işlemiyle mekanik olarak öğütülmüştür. Öğütülmüş kompozit tozlar soğuk preslenerek (600 MPa), silindirik (7x12 mm) parçalar elde edilmiştir. Ön şekillendirilen kompozitler, atmosfer kontrolü olan fırında 1 saat boyunca 1000 °C'da sinterlenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda, farklı oranlar takviye edilmiş kompozitlerin yoğunluk sonuçlarına göre, artan takviye elemanları miktarına bağlı artış belirlenmiştir. Bu artışın Al2O3'lerin yapıdaki gözeneklere (mikro ve makro boşluklar) yerleşmesinden kaynaklanmış ve Al2O3 ilavesi %1,5'in üzerinde olan kompozitlerde yoğunluk azalmıştır. Benzer olarak, nano Al2O3 ilaveli kompozitler malzemelerin yoğunluğunun numunelerde ki artan %Al2O3 içeriği ile azalma olduğu tespit edilmiştir. Sertlik ölçümleri, artan % Nano Al2O3 ilavesi ile sertliğin azaldığını göstermiştir. Korozyon testleri, ağırlık ve sertlik kaybının birbirlerini desteklemiş olduğu anlaşılmıştır. Parçacık takviye miktarına göre; en düşük korozyon dayanımı %2,5 oranında nano Al2O3 ilaveli Cu alaşımında iken en yüksek korozyon dayanımı ise nano %0,5 oranında nano Al2O3 ilaveli Cu alaşımında olduğunu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, composite material production was carried out by powder metallurgy method by adding nano Al2O3 reinforced composite powders to commercially available copper (Cu) powders. Corrosion behavior, electrical conductivity and hardness values of the produced composite materials were examined. The ratios of nano Al2O3 added to pure Cu are 0,5%, 1%, 1.5%, 2%, 2,5%. It was prepared by mechanically grinding nano Al2O3 powders in a mechanical grinding machine in a single grinding time. Thus, pure Cu powder and nano Al2O3 powder were mechanically ground with this grinding process that lasted for 1 hour. The ground powder particles were cold pressed with a force of 600 MPa and pre-shaped to 7 mm in height and Ø 12 mm in diameter. Preformed composite powders were sintered in an atmosphere-controlled oven at 1000 °C for 1 hour. As a result of the study; According to the density results of composite materials reinforced at different rates, an increase was determined due to the increasing amount of reinforcing elements, and this increase was caused by Al2O3 settling in the porosities (micro and macro voids) in the structure, and the density decreased in composites with Al2O3 addition above 1,5%. Similarly, it was determined that the density of composite materials with nano Al2O3 addition decreased with increasing %Al2O3 content in the samples. Hardness measurements showed that hardness decreased with increasing % Nano Al2O3 addition. Corrosion tests revealed that weight and hardness loss supported each other. According to the amount of reinforcement phase; It was observed that the lowest corrosion resistance was in the Cu alloy with 2,5% nano Al2O3 addition, while the highest corrosion resistance was observed in the Cu alloy with 0,5% nano Al2O3 addition.