Giresun'da yetişen hyperıcum perforatum ve chamomıllae romanae türlerinin biyolojik aktiviteleri ve fitokimyasal içeriklerinin belirlenmesi
Determination of biological activities and phytochemical contents of hypericum perforatum ve chamomillae romanae species grown in Giresun
  1. Tez No: 916699
  2. Yazar: YEŞİM PINAR HÜLÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada, Hypericum perforatum ve Chamomillae romanae bitkilerinin aseton ve kloroform ekstraktlarının antibakteriyal ve antioksidan aktiviteleri gibi biyolojik aktiviteleri ile GC-MS ve HPLC cihazları kullanılarak fitokimyasal içerikleri araştırıldı. Disk difüzyon yöntemi ve MİK yöntemi kullanılarak her bir ekstraktın sekiz bakteriye karşı antibakteriyal aktivitesi incelendi. Ekstraktların antioksidan aktivitesi DPPH radikali süpürme aktivitesi, toplam antioksidan kapasitesi, toplam fenolik içeriği, toplam flavonoid içeriği ve Bakır (II) iyonları indirgeme antioksidan kapasitesi (KUPRAK) yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar butillenmiş hidroksitoluen (BHT), Rutin, Gallik asit, Kateşin, Askorbik asit gibi sentetik antioksidanlarla karşılaştırıldı. Bitkilerin aseton ekstraktları kloroform ekstraklarına kıyasla daha yüksek aktivite sergilemiştir. En yüksek antibakteriyal etki H. perforatum'un aseton ekstraktında B. subtilis'e karşı 14.5±2.12 mm olarak ölçülmüştür. En yüksek toplam antioksidan kapasitesi H. perforatum aseton ekstraktında 130±0.014 µg AAE/mL olarak bulunurken en düşük toplam antioksidan kapasitesi C. romanae aseton ekstraktında 81.37±0.011 µg AAE/mL olarak bulunmuştur. H. perforatum ve C. romanae 'un aseton ekstraktları standart antioksidan madde olarak kullanılan BHT'den çok daha yüksek aktivite sergilemiştir. En yüksek ve en düşük DPPH radikali süpürme aktivitesi sırasıyla C. romanae aseton ekstraktı ve C. romanae kloroform ekstraktında bulunmuştur. Ekstraktlarda yapılan testlerin tamamına yakınında antioksidan ve antibakteriyal aktivite gözlemlendiğinden test edilen H. perforatum ve C. romanae bitkilerinin doğal bir antioksidan ve antibakteriyal kaynağı olabilecekleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, biological activities such as antibacterial and antioxidant activities of acetone and chloroform extracts of Hypericum perforatum and Chamomillae romanae plants and their phytochemical contents were investigated using GC-MS and HPLC devices. Antibacterial activity of each extract against eight bacteria was investigated using disk diffusion method and MIC method. Antioxidant activity of the extracts was determined using DPPH radical scavenging activity, total antioxidant capacity, total phenolic content, total flavonoid content and Copper (II) ion reducing antioxidant capacity (CUPRAK) methods. The obtained results were compared with synthetic antioxidants such as butylated hydroxytoluene (BHT), Rutin, Gallic acid, Catechin, Ascorbic acid. Acetone extracts of plants exhibited higher activity compared to chloroform extracts. The highest antibacterial activity was measured as 14.5±2.12 mm in acetone extract of H. perforatum against B. subtilis. The highest total antioxidant capacity was found as 130±0.014 µg AAE/mL in acetone extract of H. perforatum while the lowest total antioxidant capacity was found as 81.37±0.011 µg AAE/mL in acetone extract of C. romanae. Acetone extracts of H. perforatum and C. romanae exhibited much higher activity than BHT used as standard antioxidant substance. The highest and lowest DPPH radical scavenging activity was found in acetone extract of C. romanae and chloroform extract of C. romanae, respectively. Since antioxidant and antibacterial activity was observed in almost all of the tests performed on the extracts, it was concluded that the tested H. perforatum and C. romanae plants could be a natural antioxidant and antibacterial source.