Endüstriyel tasarım eğitimi sürecinde yapay zekânın kullanımı ve öğrencilerin yaratıcılık, motivasyon ve zaman yönetimi becerileri üzerindeki etkisi
The use of artificial intelligence in industrial design education process and its effect on students' creativity, motivation and time management skills
  1. Tez No: 916703
  2. Yazar: İREM ELAL KARAKÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZKAL ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Toplumların gelişim süreci sırasıyla; tarım, endüstri ve bilgi çağı olarak adlandırılır. Bilgi çağında, haberleşme teknolojilerinin gelişmesi ile değişim hız kazanmış, yaşamı tekrar şekillendirmiştir. Yaşanan bu gelişmeler; tasarım süreci modellerini etkilemiş, kullanılan yardımcı araçları da çeşitlendirmiştir. Bunlardan bazıları 2B ve 3B model çizimi, üretken tasarım ve yapay zekâ temelli araçlardır. Tasarım sürecinde bu araçların kullanımı ve sürece olan etkileri, yazında birçok çalışmaya konu olmuştur. Bu konularda ve tasarım süreciyle ilgili olan çalışmalarda, tasarım sürecinin katı kurallar tarafından oluşmadığı, aşamaların değişimli veya dönüşümlü olduğu görülmektedir. Ayrıca, tasarım sürecinde belirlenen probleme yönelik yeni ve yaratıcı fikir oluşturmak için analoji, çağrışım, mevcut örneklerin bakılması gibi yöntemlerin uygulanmasının önemi fark edilmektedir. Tez kapsamında da 2021 yılı ile daha da gelişerek kullanımı artan yapay zekâ temelli uygulamalarda metinden görsel oluşturabilme“Yapay zekânın, tasarım sürecinde kullanılmasının olumlu olumsuz etkileri nedir?”sorusunu doğurmuştur. Bu bağlamda tez çalışmasında, tasarım sürecinde, yapay zekânın yardımcı bir araç olarak kullanımının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Belirlenen amaç doğrultusunda doğruluğun fazla olması için hem nitel hem de nicel yöntemlerden oluşan çalıştay planlanmıştır. Planlanan çalıştayın örnekleminde deney ve kontrol gruplarından oluşan gönüllü 3. sınıf Endüstriyel Tasarımcı 6 öğrenciyle çalışılmıştır. 4 oturumdan oluşan bu çalıştayda, belirlenen markaların konsept kahve makinesi tasarımı istenmiştir. Çalıştayın öncesinde ve sonrasında tasarım süreçlerini kavrayabilmek için anket uygulanmış ve yapay zekâ tabanlı MidJourney uygulamasını kullanan deney grupları ile yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Yapılan görüşmeler ve anketler AHP ve tematik analize tabii tutulmuş ve deney grubunun bilgisayar kayıtları izlenerek elde edilen verilerle çalıştay yorumlanmıştır. AHP analizinin uygulanması ile deney grubunun kontrol grubundan yaratıcılık, motivasyon, zaman yönetimini sağlama gibi kriterlerin 1.989≈2 kat fazla olduğu tespit edilmiştir. Tematik analizle de katılımcıların, estetik ve farklı bakış açıları kazandığı için MidJourney uygulamasını tasarım süreçlerinde kullanmak istediklerini, stres yönetimini sağlayabildiği görülmüştür. Aynı zamanda süreç zarfında yapay zekânın sundukları ve çalışma sistemi ile yapay zekâyı tasarım koçu gibi görmüşlerdir. Fakat olumlu yönleri dışında, uygulamanın ergonomi konusunda zayıf olduğu, örneğin kahve makinesinin tuşlarında veya ölçülerinde oransızlık olduğu yönde olumsuz yönleri öne sürülmüştür. Bu durum katılımcılarda; tasarım sürecini, tasarım kriterlerini henüz öğrenmeyen veya içselleştirmeyen öğrencileri olumsuz etkileyebileceğini düşündürmüştür. Ayrıca hızlıca biçim ve görünüm açısından estetik sonuçlara ulaşılabilmesi, öğrencileri hazıra alıştırıp düşünme becerilerini zayıflatarak tembelleştirebileceği ihtimaline varılmıştır. En nihayetinde etkilerinin ve çıktı kalitesinin, öğrenci profiline ve yaratıcılık düzeylerine göre değişiklik göstereceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The development process of societies is called agriculture, industry, and the information age, respectively. In the information age, with the development of communication technologies, change has accelerated and reshaped life. These developments have impacted the models used in the design process and expanded the range of auxiliary tools available. Some of these tools include 2D and 3D model drawing, generative design, and artificial intelligence-based tools. The use of these tools in the design process and their effects on it have been the subject of many studies in the literature. Studies on these subjects and the design process reveal that there are no strict rules forming the process, and instead, the stages alternate or transform. Additionally, we recognize the importance of applying methods like analogy, association, and examining existing examples to generate new and creative ideas for the identified problem in the design process. Within the scope of the thesis, the ability to create visuals from text in artificial intelligence-based applications has led to the question,“What are the positive and negative effects of using artificial intelligence in the design process?”In this context, this thesis aims to evaluate the use of artificial intelligence as an auxiliary tool in the design process. To ensure greater accuracy, we planned the workshop using both qualitative and quantitative methods. In the sample of the planned workshop, 6 volunteer 3rd-year Industrial Designer students, consisting of experimental and control groups, were worked with. During this 4-session workshop, we asked the students to design concept coffee machines for the specified brands. We applied a questionnaire before and after the workshop to understand the design processes, and conducted semi-structured interviews with the experimental groups using the artificial intelligence-based MidJourney application. We subjected the interviews and questionnaires to AHP and thematic analysis, and interpreted the workshop using the data obtained from watching the experimental group's computer records. With the application of AHP analysis, it was determined that the experimental group was 1.989 ≈ 2 times higher than the control group in criteria such as creativity, motivation, and time management. Thematic analysis also revealed that the participants expressed a desire to incorporate the MidJourney application into their design processes due to its ability to enhance aesthetics, provide diverse perspectives, and aid in stress management. Simultaneously, as the process progressed, they perceived artificial intelligence as a design coach, recognizing its potential benefits and understanding its operational system. However, apart from the positive aspects, some negative aspects of the application were suggested, such as its weakness in terms of ergonomics—for example, disproportionality in the buttons or dimensions of the coffee machine. This suggests that the design process may negatively affect students who have not yet learned or internalized the criteria. Additionally, achieving aesthetic results quickly in terms of form and appearance could lead to students becoming lazy, as they become accustomed to the ready-made and weaken their thinking skills. Finally, we concluded that the effects and output quality will vary depending on the student profile and creativity levels. The findings of this study reveal that artificial intelligence tools offer both opportunities and challenges to the design process. The conscious and balanced use of these tools in design education should support students' critical thinking skills while developing their creativity and problem-solving skills. Other sources state that artificial intelligence adds new dimensions to the design process, yet it cannot entirely replace human creativity and instinct. At this point, educators and design professionals should develop strategies to maximize the potential of these tools and train students on how to use these innovations. In addition, further research on the impact of artificial intelligence in the design process will lead to more efficient and useful design processes in the future. Obtaining immediate outcomes could potentially harm students who are not paying attention. Observations suggest that students who have not yet internalized the stages of the design process may experience negative effects. For instance, accepting the first result may mislead them and prevent them from creating their own ideas. Additionally, it is likely to mislead students who lack sufficient knowledge about ergonomics. The high-quality and fast-produced visuals caused some students to worry about their professional competence: 'Could I have reached these results on my own?'. In the long run, regardless of the student profile, it is predicted that situations such as getting used to being ready and not brainstorming may occur on the way to becoming a designer. As software evolves over time, it becomes feasible to achieve aesthetically pleasing outcomes with minimal words.